Wiadomości z Gliwic

Kolejny krok w stronę szpitala. ŚUM złoży wkrótce wniosek w systemie IOWISZ

  • Dodano: 2025-02-06 10:00

Finiszują bardzo intensywne konsultacje pomiędzy Śląskim Uniwersytetem Medycznym, Miastem Gliwice i Szpitalem Miejskim nr 4 w Gliwicach. Precyzowane uzgodnienia związane z przyszłym Szpitalem Uniwersyteckim  – Centrum Chorób Cywilizacyjnych w Gliwicach zostaną ujęte we wniosku o wydanie opinii o celowości inwestycji w sektorze zdrowia.

Do połowy lutego w systemie teleinformatycznym IOWISZ ma złożyć go główny inwestor odpowiedzialny za budowę nowego szpitala w Gliwicach – Śląski Uniwersytet Medyczny.

Powstanie szpitala coraz bliżej

Uzyskanie przez Śląski Uniwersytet Medyczny pozytywnej oceny w ramach systemu IOWISZ (Instrument Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Służbie Zdrowia) da uczelni zielone światło do dalszego starania się o pieniądze z budżetu państwa, konieczne dla realizacji inwestycji w Gliwicach. Szacowany obecnie koszt budowy nowego gliwickiego Szpitala Uniwersyteckiego  – Centrum Chorób Cywilizacyjnych sięga ponad 2 mld zł. 

Dalszym krokiem ma być przygotowanie przez Ministerstwo Zdrowia tzw. OZI, czyli oceny zasadności inwestycji, która otworzy drogę do wykonania przez Śląski Uniwersytet Medyczny programu funkcjonalno-użytkowego i ogłoszenia najpierw pierwszego postępowania przetargowego w formule „przeprojektuj–wybuduj–wyposaż”, a po jego realizacji drugiego, a następnie trzeciego przetargu w formułach „zaprojektuj–wybuduj–wyposaż”. Uczelnia w możliwie najszerszym zakresie wykorzysta bowiem dotychczasowy projekt nowego szpitala, którym dysponują Gliwice.

Istotne jest zapewnieniem szpitalowi odpowiednich parkingów

Gliwicki Szpital Uniwersytecki – Centrum Chorób Cywilizacyjnych powstanie w trzech etapach na przekazywanych uczelni miejskich działkach pomiędzy ul. Kujawską, Pocztową i Ceglarską. Trafią do niego – oprócz oddziałów Szpitala Miejskiego nr 4 – wybrane oddziały kliniczne ŚUM z Bytomia, Zabrza i Katowic.

Obecnie Miasto Gliwice pracuje nad zapewnieniem nowemu szpitalowi odpowiednich parkingów i miejsc postojowych. Szacunki w tej kwestii wskazują na ok. 3 tys. pojazdów, dlatego sprawdzane są różne lokalizacje w najbliższej okolicy, gdzie można by wybudować m.in. parkingi  wielopoziomowe. Analiza obejmuje też ewentualną konieczność przebudowy dróg publicznych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również