Wiadomości z Gliwic

Kolektory słoneczne w instalacji grzewczej – co warto wiedzieć?

  • Dodano: 2023-10-04 11:00

Kolektory słoneczne są dziś wyborem porównywalnie częstym do paneli fotowoltaicznych. Niektóre osoby uważają, że działanie obu tych instalacji jest tożsame. W rzeczywistości jednak wspólną cechą jest to, że czerpią energię ze słońca. Fotowoltaika wytwarza prąd elektryczny, zaś kolektory słoneczne są wykorzystywane do ogrzewania wody lub do wspomagania systemów grzewczych. Jakie zastosowanie mają kolektory słoneczne w systemach grzewczych i jak zintegrować je z takim systemem?

Kolektory słoneczne – jak działają?

Zasada działania kolektorów słonecznych jest dość prosta. Składają się one z absorbera bądź próżniowych rur, które pochłaniają promieniowanie słoneczne. Pozyskana w ten sposób energia słoneczna jest przekazywana do specjalnego czynnika znajdującego się w rurach absorpcyjnych. Ten płyn zostaje podgrzany i jest przekazywany dalej: do instalacji docelowej, czyli do wody użytkowej lub systemu grzewczego.

Kolektory słoneczne to prosty, szybki i oszczędny, a przy tym przyjazny środowisku sposób na uzyskanie ciepła. Kolektory do ogrzewania można z powodzeniem wykorzystywać zarówno w domach, jak i budynkach użyteczności publicznej, a także do podgrzewania wody w basenie.

Podobnie, jak w przypadku fotowoltaiki, efektywność działania instalacji zależy od kilku czynników: ekspozycji na promieniowanie słoneczne, kąta nachylenia względem słońca, a także od jakości samych kolektorów i czynnika absorpcyjnego.

Sprawdź szeroką ofertę kolektorów słonecznych na stronie producenta Hewalex: https://www.hewalex.pl/oferta/kolektory-sloneczne/   

Kolektory słoneczne a instalacja grzewcza: to warto wiedzieć!

Kolektory słoneczne najczęściej kojarzą się z podgrzewaniem wody użytkowej – jednak z powodzeniem mogą być wykorzystywane także do wspomagania instalacji grzewczej. Bez problemu można połączyć je z już istniejącymi systemami grzewczymi: pompami ciepła, kotłami gazowymi, a nawet ogrzewaniem podłogowym.

To rozwiązanie nie tylko wydajne i ekologiczne, ale również ekonomiczne – bo pozwala na nawet znaczne obniżenie kosztów energii elektrycznej. Zmniejsza się zapotrzebowanie na nią, bo nie będzie już potrzebna do ogrzewania!

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.