Wiadomości z Gliwic

Koncert „Wojna i pokój” w Ruinach Teatru Victoria już 26 lipca

  • Dodano: 2023-07-21 11:30

Kilkudziesięciu utalentowanych muzyków, utwory znanych kompozytorów i dwa słowa: wojna i pokój. 26 lipca w Ruinach Teatru Victoria odbędzie się koncert podejmujący ważną i trudną, a jednocześnie niosącą nadzieję tematykę. Zapowiada się niezwykłe widowisko. Wstęp wolny!

Artystyczna opowieść 

Składająca się z około 75 muzyków Młoda Filharmonia Dęta (Junge Bläserphilharmonie NRW) wystąpi w Ruinach Teatru Victoria przy al. Przyjaźni 18, prezentując utwory sześciu kompozytorów. Będzie to artystyczna opowieść o niosącej rozpacz i zniszczenie wojnie, a jednocześnie o nadziei i wspólnym patrzeniu w przyszłość. Podczas lipcowego wieczoru jeden z wykonywanych utworów będzie miał swoją premierę.

Premiera utworu 

Mowa o „Lidze Przyjaźni” – zamówionej kompozycji Thierry’ego Deleruyelle’a. Odwołuje się do Traktatu Elizejskiego, który –  po długim okresie naznaczonym rywalizacją i wojną – symbolizuje początek przyjaźni francusko-niemieckiej, a także idei Trójkąta Weimarskiego – grupy utworzonej z Niemiec (kraju pochodzenia Młodej Filharmonii), Francji (kraju pochodzenia kompozytora) i Polski (celu tegorocznej trasy koncertowej).

Utwór Deleruyelle’a zostanie zaprezentowany podczas pierwszej części koncertu. W niej znajdą się także „Fanfare del Popolo” – kompozycja, którą Thomas Doss dedykuje wszystkim ludziom do dziś cierpiącym z powodu dyktatury – oraz „Muzyka dla Pragi”, w której Karel Husa wyraża swoje przerażenie inwazją na Czechy w sierpniu 1968 roku. Po przerwie artyści zagrają zamówiony z okazji 50. rocznicy zakończenia II wojny światowej utwór „Dona Nobis Pacem” Martina Ellerby’ego, apelujący o pokój „Et in terra pax” Jana van der Roosta, a także „Give Us This Day” Davida Maslanki.

Wybitni artyści 

Młoda Filharmonia Dęta NRW zrzesza pełnych energii i pasji artystów w wieku od 14 do 24 lat z całej Nadrenii Północnej-Westfalii. Są to ludzie o różnym pochodzeniu muzycznym – aby stać się częścią filharmonii, musieli wcześniej udowodnić swoje umiejętności w państwowym konkursie Jugend musiziert lub na przesłuchaniu. Koncertowali w Europie, Azji oraz w USA.


Źródło: Urząd Miasta Gliwice

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również