Wiadomości z Gliwic

Leasing samochodu dostawczego dla nowej firmy – co warto wiedzieć?

  • Dodano: 2022-02-03 08:00, aktualizacja: 2022-02-03 08:16

Wiele branż wymaga posiadania w swoich zasobach aut dostawczych, jednak tak duża inwestycja czasami może okazać się dla firmy nieosiągalna. Zawsze jednak można wziąć samochód w leasing, dzięki czemu firma będzie funkcjonować sprawnie, a jej budżet nie zostaje nadwyrężony.

Prowadzenie działalności gospodarczej wymagającej przewożenia towarów, praktycznie od początku jej istnienia wiąże się z obowiązkiem zapewnienia odpowiedniego środku transportu. Niekiedy jednak taka inwestycja może wykraczać poza budżet firmy, gdyż zakup właściwych pojazdów nie należy do najtańszych wydatków. W takiej sytuacji warto wziąć pod uwagę wyjątkowo korzystne rozwiązanie problemu, jakim jest leasing samochodu dostawczego. Co warto wiedzieć o tej formie finansowania?

Leasing samochodu dostawczego dla nowych firm – czy jest możliwy?

Nowo powstałe przedsiębiorstwa mogą mieć problem z uzyskaniem kredytu w banku, który mógłby pokryć zakup potrzebnych pojazdów - jest to związane z krótką historią kredytową firmy. Chcąc jednak wziąć samochód dostawczy w leasing, przedsiębiorca nie będzie miał raczej większego problemu. Zależy to tak naprawdę od firmy leasingowej, gdyż niektóre z nich mogą oczekiwać od swojego klienta co najmniej 6 miesięcznego stażu na rynku. 
Właściciel działalności gospodarczej może wziąć w leasing zarówno nowe, jak i używane samochody dostawcze wielu popularnych marek, między innymi takich jak Mercedes czy Fiat. Warto również wspomnieć, że leasing jest dostępny nie tylko dla spółek, ale także dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

Jakie są warunki zawarcia umowy leasingu auta dostawczego?

Samochód wzięty w leasing wciąż pozostaje własnością firmy leasingowej, natomiast klient może użytkować go w momencie, gdy terminowo spłaca ustalone podczas zawarcia umowy raty. Firmy leasingowe, mogą w ramach zabezpieczenia oczekiwać od klienta wniesienia opłaty wstępnej, która przeważnie nie przekracza 20% początkowej wartości rynkowej danego auta, jednak nowe firmy mogą liczyć na niższą kwotę finansowania. 
Właściciele nowych firm mogą starać się negocjować warunki leasingu na swoją korzyść. Będzie to możliwe po okazaniu dokumentów, które poświadczą ich wiarygodność w oczach firmy leasingowej. W tym celu można przedstawić między innymi solidny biznesplan, jak i referencje oraz kontrakty bądź umowy zawarte z kontrahentami.

Jak przebiega procedura zawarcia umowy leasingowej?

Nowa firma, po wniesieniu większej opłaty wstępnej, będzie mogła liczyć na procedurę w trybie uproszczonym - w tym przypadku wystarczy jedynie przedstawić na piśmie oświadczenie, w którym zawarte będą osiągnięte wyniki finansowe. Każde przedsiębiorstwo weryfikowane jest w publicznych rejestrach przedsiębiorstw oraz w biurach informacji kredytowej. Przebieg procedury w trybie uproszczonym trwa wyjątkowo krótko, gdyż decyzja o przyznaniu leasingu może zapaść nawet w dniu, w którym wniosek został złożony.
Procedura standardowa zajmuje natomiast więcej czasu i wymaga złożenia dodatkowych dokumentów. Właściciel przedsiębiorstwa powinien przedstawić między innymi zaświadczenia z urzędu skarbowego i ZUS-u, które potwierdzą brak zaległości.

Zalety leasingu samochodu dostawczego dla nowych firm

Niewielka ilość formalności i wygodne raty w o niewysokiej kwocie to główne zalety leasingu dla nowych firm, dotyczące samochodów dostawczych. Warto wiedzieć, że wzięcie auta w leasing nie ma wpływu na zdolność kredytową, dzięki czemu firma w razie potrzeby będzie mogła wziąć kredyt. Nowo powstałe przedsiębiorstwa miewają niekiedy chwilowe problemy z płynnością finansową, jednak zawierając umowę z niektórymi firmami leasingowymi, w tym Vleasing.pl, można elastycznie modyfikować harmonogram spłat, co stanowi duże ułatwienie.
 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.