Wiadomości z Gliwic

"Metropolia Zero Waste". Gliwice w globalnym wyścigu o dobro naszej planety

  • Dodano: 2022-11-02 07:00, aktualizacja: 2022-11-01 20:55

24 godziny, ponad 100 pomysłów na minutę, kilkudziesięciu uczestników i kilkunastu ekspertów – wszystko po to, by wspólnie wypracować jak najlepsze rozwiązania na miarę prawdziwej "Metropolii Zero Waste".

Podczas globalnego Climathonu 2022 w ponad 140 miastach na świecie studenci prześcigali się w pomysłach na najbardziej efektywne sposoby wykorzystania odpadów – w trosce o środowisko naturalne. W tym roku gospodarzem polskiej edycji wydarzenia były Gliwice.

III Metropolitalny Climathon zorganizowany wspólnie przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię i Fundację Fortis pro Nobis odbył się w czwartek i piątek (27–28 października) w Centrum Ochrony Środowiska i Klimatu Politechniki Śląskiej. Tematem przewodnim tegorocznej edycji wydarzenia była „Gospodarka obiegu zamkniętego. Recykling w mieście. Metropolia zero waste”. 

Podczas 24-godzinnego wyścigu kreatywności studenci z całej Polski – zespołowo (w grupach do 5 osób) lub indywidualnie – opracowywali modele i prototypy sposobów na ekologiczne gospodarowanie odpadami. Proponowane przez nich pomysły mogły mieć charakter rozwiązania technologicznego, społecznej innowacji, propozycji działań edukacyjnych lub  usprawnienia o charakterze organizacyjnym. Rywalizacja trwała równolegle w ponad 140 miastach na świecie.W twórczej pracy uczestników wspierali tzw. „mentorzy”, w gronie których znaleźli się m.in. naukowcy, eksperci i przedsiębiorcy aktywnie angażujący się w działania na rzecz ochrony środowiska. Studenci mogli konsultować z nimi poszczególne etapy realizacji swoich projektów. W natłoku zajęć i pomysłów nie zabrakło też chwili na odpoczynek. W przerwach od pracy uczestnicy mogli wziąć udział w kreatywnych warsztatach, wysłuchać inspirujących rozmów z ekspertami, zrelaksować się przy dźwiękach klimatycznego koncertu, poćwiczyć jogę lub po prostu zdrzemnąć się przed kolejnym dniem wyzwań.

W ramach ostatniego etapu rywalizacji przedstawiciele każdego z zespołów zaprezentowali swoje projekty przed 5-osobowym jury, które – podobnie jak w poprzednich edycjach – wybrało trzy najlepsze prace. 

Zwycięskie projekty

Nagroda główna trafiła do twórców projektu "on repeat" – Macieja Gila, Aleksandry Kozik, Carlosa Bravo i Sophie Welsch. Zwycięskie rozwiązanie skierowane jest przede wszystkim do osób uczestniczących w wymianach studenckich. „On repeat” to propozycja skoncentrowana na budowaniu świadomej społeczności za pomocą spotkań, podczas których studenci kończący uczestnictwo w programie Erasmus+ mogą dzielić się z nowymi uczestnikami przedmiotami, które nie będą już im potrzebne. W ten sposób kolejne rzeczy będą otrzymywały nowe życie, a studenci rozpoczynający swoją przygodę za granicą będą mieli szansę stworzyć świadomą społeczność wrażliwą na wykorzystywanie istniejących zasobów i ograniczanie konsumpcji.  

Tuż za nim na podium uplasował się "majstrownik", czyli projekt przestrzeni naprawczo-społecznej Julii Mzyk, Marzeny Pawlus i Urszuli Osolińskiej, a miejsce trzecie zajął pomysł "nie marnuj złotego" autorstwa Rozalii Bernat, Sylwii Stypułkowskiej, Kaliny Kowalewskiej, Natalii Sobolewskiej i Natalii Kobzy skupiający się na pozyskiwaniu i przetwarzaniu odpadów kuchennych w biogazy i energię z wykorzystaniem systemu kaucyjnego.

Autorzy zwycięskich prac otrzymali nagrody pieniężne i rzeczowe oraz bezpłatne wejściówki na tegoroczną edycję międzynarodowego kongresu ekonomicznego "Open Eyes Economy Summit" w Krakowie. Wezmą też udział w profesjonalnym szkoleniu z tworzenia tzw. „pitch deck-ów”, czyli krótkich prezentacji mających przekonać potencjalnego inwestora do finansowego wsparcia danego projektu.

Dla uczestników Metropolitalnego Climathonu cenniejsza niż nagrody może być jednak świadomość, że dzięki ich kreatywności i zespołowej pracy powstały innowacyjne projekty, z których każdy przybliża świat do celu, jakim jest zatrzymanie postępujących zmian klimatycznych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również