Wiadomości z Gliwic

Miasto dokłada do pieca

  • Dodano: 2018-02-01 12:45

Co roku miasto przeznacza więcej środków na dofinansowywanie wymiany systemów grzewczych.W 2018 r. będą dofinansowane wszystkie poprawnie złożone wnioski!

Na realizację 197 wniosków złożonych przez gliwiczan w ostatnim kwartale 2017 r. zostanie przeznaczone prawie 1,2 mln zł z budżetu miejskiego.

Wymianę systemów grzewczych miasto dotuje od 20 lat. W ostatnim kwartale 2017 r. złożono rekordową liczbę wniosków. Oznacza to, że świadomość ekologiczna gliwiczan jest coraz większa – mówi Joanna Wasilewska z Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

W latach 1997‒2017 na dotacje związane ze zmianą ogrzewania wydano z budżetu miasta 8,3 mln zł. Na dotacje dotyczące instalacji systemów OZE w latach 2012‒2017 przeznaczono 2,4 mln zł.

O dotację może ubiegać się każdy, kto zlikwidował w domu lub mieszkaniu palenisko węglowe i zastąpił je ogrzewaniem ekologicznym oraz spełnia wymogi Regulaminu (Uchwała nr XX/497/2016 Rady Miasta Gliwice z 13 października 2016 r.). Warunkiem jest wcześniejsze nieubieganie się o dotację na ten cel pod tym samym adresem. Dotacja z budżetu miejskiego pokrywa do 50 proc. inwestycji (jednak nie więcej niż 4 tys. zł), chyba że budynek jest ocieplony (w okresie do 4 lat wstecz), wówczas można liczyć na podwojenie dotacji, czyli maksymalnie do 8 tys. zł. Wnioski o dotację są rozpatrywane raz na kwartał, ale można je stale składać w Biurze Obsługi Interesantów, na parterze Urzędu Miejskiego przy ul. Zwycięstwa 21 w Gliwicach, w godzinach pracy urzędu.

Źródła wsparcia

Dotacje z budżetu miejskiego to nie jedyny oręż w walce ze smogiem. Kolejnym jest realizowany od 2017 r. pilotażowy program PONE dotowany ze środków WFOŚiGW. Został on wdrożony jako odpowiedź na uchwałę antysmogową. Wymiana przestarzałych systemów grzewczych to już nie tylko dobra wola ich właścicieli, ale obowiązek. Warto skorzystać z okazji i złożyć wniosek o dofinansowanie. Dotacja jest udzielana do 80% tak zwanych kosztów kwalifikowanych. Do 8 tys. zł w przypadku systemów gazowych, węglowych i elektrycznych oraz do 24 tys. zł w przypadku pomp ciepła. Szczegółowe informacje o programie PONE są dostępne na stronie https://bip.gliwice.eu/strona=11087 lub w Wydziale Środowiska UM, pok. 332, tel. 32/239-12-78 oraz u operatora PONE, tel. 504-218-836.

UWAGA! W weekend 23–25 lutego w hali przy ul. Kaszubskiej 28 odbędą się 19. Gliwickie Targi Budownictwa, Instalacji i Wyposażenia Wnętrz. Wydarzenie będzie się odbywać pod hasłem „Czyste powietrze dla Gliwic”. Podczas trzech dni targowych będzie można skonsultować się z pracownikami Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego w sprawie Programu Ograniczania Niskiej Emisji (PONE) i warunków jego realizacji. (mf)

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.