Wiadomości z Gliwic

Międzynarodowe rozmowy na temat żeglugi śródlądowej w Gliwicach

  • Dodano: 2019-03-28 14:30

Delegacja z Niemiec z ministrem Thomasem Webelem na czele (Ministerium fur Landesentwicklung und Verkehr des Landes Sachsen-Anhalt) rozpoczęła wczoraj swoją wizytę w Polsce od odwiedzenia Śląska.

Wczoraj w Gliwicach - śląskim mieście portowym, odbyło się polsko-niemieckie spotkanie ws. transportu rzecznego na Odrze i Łabie

W siedzibie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej ministra powitał podsekretarz stanu w ministerstwie gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej  Grzegorz Witkowski, któremu towarzyszył wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. W spotkaniu uczestniczył również Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Przemysław Daca. Podczas trwania wizyty rozmawiano na temat przyszłości żeglugi śródlądowej oraz wyjątkowym charakterze rzeki Odry i jej dorzecza, jego roli w rozwoju transportu.  

 Bardzo cieszymy się z tego powodu, że polski rząd podjął taką decyzję, że przed kilkoma laty postanowił zmodernizować tę drogę, służącą do transportu  i połączenia z innymi drogami – podkreślił podczas spotkania minister Webel.

Zdajemy sobie sprawę, że jest to furtka dla zwiększenia przepustowości tego kanału - dodał.

 Mieszkam w Gliwicach od urodzenia i doskonale jeszcze pamiętam czasy, gdy Kanał Gliwicki i Odra były naprawdę żywą drogą transportową. Miliony ton towarów, zarówno tych sypkich, jak i transport samochodów, transport stali, transport bardzo wielu produktów. Niestety przez wiele lat żegluga śródlądowa nie była priorytetem w Polsce i stąd, z ogromną satysfakcją,  jako odpowiedzialny również za ten region, chylę czoła przed panami ministrami oraz premierem Mateuszem Morawieckim, że w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju żegluga śródlądowa ma jedno z priorytetowych miejsc. A najlepszym dowodem, że również w Programie dla Śląska - specjalnie dedykowanym dokumencie dla tego regionu,  znajdują się tak bardzo ważne i kluczowe inwestycje dotyczące śluz, jak również Raciborza. To daje ogromną nadzieję, że przywrócimy Odrę jako jeden z najważniejszych szlaków transportowych w Europie Środkowej - mówił wojewoda.

Po briefingu prasowym odbyło się spotkanie informacyjne, podczas którego zostały przedstawione plany oraz założenia działania Portu Gliwice.  Po krótkiej prezentacji delegacja udała się na zwiedzanie Śląskiego Centrum Logistyki. Następnie Dyrektor RZGW pokazał ministrom Polski i Niemiec kanał Gliwicki podczas rejsu statkiem na trasie Gliwice - Rudziniec.

Dzisiaj minister Thomas Webel odwiedzi Wrocław, gdzie odbędzie się konferencja, podczas której zaprezentowane zostaną panele o roli transportu rzecznego w regionie Saksonii Anhalt, Unii Izb Łaby/Odry z Magdeburga jako przykładu współpracy gospodarczej państw Nadodrza, a także o szkole żeglugi w Schoeneback i możliwości współpracy z Technikum Żeglugi we Wrocławiu.

W piątek, 29 marca, odbędzie się Międzynarodowe Sympozjum Odrzańskie w 200. rocznicę rozpoczęcia regulacji Odry organizowane przez Przewodniczącego Sejmiku Dolnośląskiego i Marszałka Województwa Dolnośląskiego.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.