Wiadomości z Gliwic

Miejski Konserwator Zabytków Ewa Pokorska-Ożóg zasłużona dla kultury polskiej

  • Dodano: 2022-11-10 06:00, aktualizacja: 2022-11-09 21:39

Jest znana zarówno jako Miejski Konserwator Zabytków w Gliwicach, jak i wykładowczyni oraz autorka poczytnych książek, felietonów i artykułów naukowych poświęconych lokalnemu dziedzictwu architektury i sztuki.

Za tę działalność Ewa Pokorska-Ożóg otrzymała w październiku honorową odznakę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – "Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Odznaczenie gliwickiej konserwator

Honorowa odznaka "Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadawana jest osobom wyróżniającym się w zakresie tworzenia, upowszechniania i ochrony kultury. W tym roku w gronie dziesięciu laureatów z całej Polski znalazły się trzy osoby z województwa śląskiego. Wśród nich m.in. Ewa Pokorska-Ożóg, która od niemal 20 lat sprawuje funkcję Miejskiego Konserwatora Zabytków w Gliwicach, a w latach 2016–2017 pełniła także obowiązki Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach. Wniosek o nadanie odznaczenia zgłosił Główny Zarząd Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków. 

Oprócz pracy w Urzędzie Miejskim w Gliwicach, Ewa Pokorska-Ożóg prowadzi zajęcia w Akademii Śląskiej w Katowicach (dawniej WST) i od lat pisze o gliwickich zabytkach na łamach „Miejskiego Serwisu Informacyjnego – Gliwice”. Pełny cykl tych felietonów doczekał się już odrębnej publikacji wydanej przez Muzeum w Gliwicach, dla którego autorka od dłuższego czasu przygotowuje wykłady pod hasłem „Dzielnice Gliwic – znaki szczególne”. Monografia „Kolory miasta” spodobała się nie tylko mieszkańcom, została też nagrodzona w ubiegłorocznym konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków i Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków. 

Odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej” wręczono podczas Jubileuszowego XX Walnego Zjazdu Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków.

– Bardzo cieszę się z tego wyróżnienia, ponieważ jest to docenienie wszystkiego tego, czym zajmuję się od wielu lat. Ważne jest dla mnie także wsparcie ze strony mieszkańców, którzy przychodzą na moje wykłady. Są to ludzie w każdym wieku, żywo zainteresowani zabytkami i przeszłością Gliwic, które wyglądają coraz lepiej. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia sprzed 20-30 lat, żeby zobaczyć jak wiele zmieniło się na korzyść. Nadzieją są dla mnie również moi studenci, którzy już jako architekci projektują bardzo świadomie – to też cieszy – mówi Ewa Pokorska-Ożóg. Zdradza, że w planach jest już kolejna książka, która będzie stanowiła podsumowanie cyklu trwających obecnie wykładów pt. „Dzielnice Gliwic – znaki szczególne”.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również