Wiadomości z Gliwic

Na początek: Wieczorka

  • Dodano: 2018-03-01 13:00

W połowie marca rozpoczną się prace modernizacyjne na ul. Wieczorka. Ulica zostanie zamknięta. Dojazd do posesji będzie możliwy, ale zmieni się organizacja ruchu. Wieczorka ma stać się pierwszym w mieście woonerfem – czyli miejskim podwórcem. Nową odsłonę ulicy powinniśmy zobaczyć w pierwszy dzień wiosny, 21 marca.

Najpierw Wieczorka…

Pierwszy na Śląsku i na chwilę obecną jedyny w regionie woonerf wyciszy ruch uliczny i stanie się przestrzenią sprzyjającą wypoczynkowi. Samochody będą mogły poruszać się z prędkością ograniczoną do 20 km/h, a pierwszeństwo zawsze będą mieli piesi. Początek i koniec 250 metrowego woonerfu będą zaznaczać duże donice z zielenią. Na całej długości ulicy pojawią się donice z drzewami (głównie klonami) oraz niska zieleń.

W kilku miejscach powstaną specjalne podesty z siedziskami, które – usytuowane wyspowo – poszerzą strefę chodników. Stworzą miejsce wypoczynku i relaksu.

Na 10 parkletach ustawionych na chodnikach i jezdni staną ławki, pojedyncze siedziska oraz donice z zielenią. Pojawią się też rowerowe stojaki oraz miejsca parkingowe, na których będzie można czasowo się zatrzymać.

Między 12 a 16 marca na ul. Wieczorka rozpocznie się instalacja wysp i parkletów. Podczas montażu zapewniony będzie dojazd do posesji, ale będzie obowiązywał objazd dla autobusów. Zakończenie całości prac planowane jest w drugiej połowie marca – mówi Anna Gilner, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.

Dla kierowców zamknięcie ulicy oznacza objazdy. Warto uzbroić się w cierpliwość, ponieważ ulica Wieczorka po zmianach będzie się prezentowała jeszcze piękniej i stanie się przestrzenią przyjazną przechodniom, turystom i rowerzystom. Woonerf będzie kosztował miasto ok. 500 tys. zł. Projekt przebudowy przygotowała firma Projarch Damian Kałdonek.

…później Zwycięstwa

Firma Projarch Damian Kałdonek wykona również projekt przebudowy i zagospodarowania ulicy Zwycięstwa. Umowa między gliwicką firmą a Zarządem Dróg Miejskich została już zawarta.

Do 26 maja Projarch ma przygotować 6 wariantów koncepcji przebudowy układu komunikacyjnego i zagospodarowania przestrzeni reprezentacyjnej ulicy Gliwic.

Obecnie trwają konsultacje z różnymi grupami społecznymi, mające pomóc w stworzeniu przestrzeni jak najbardziej przyjaznej wszystkim uczestnikom ruchu, z uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych. Według planów ul. Zwycięstwa (na odcinku od ul. Dolnych Wałów do Dubois), podobnie jak Wieczorka ma być ulicą przyjazną dla wszystkich uczestników ruchu. (mf)

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.