Wiadomości z Gliwic

Narodowe Święto Niepodległości. Świętujmy razem w Gliwicach!

  • Dodano: 2022-11-03 07:30, aktualizacja: 2022-11-02 18:44

11 listopada będziemy obchodzić 104 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Spotkaj się na placu Piłsudskiego, by wspólnie świętować wydarzenia z 1918 roku, gdy po 123 latach Polska wróciła na mapę świata.

Droga Polski do niepodległości nieodłącznie wiąże się z zakończeniem I wojny światowej. 11 listopada 1918 roku we francuskim Compiègne zawarto rozejm pieczętujący klęskę Niemiec na wojennych frontach. Tego samego dnia marszałek Józef Piłsudski został naczelnym wodzem wojsk polskich. Państwo polskie odrodziło się po wielu latach zaborów, mimo że przebieg granic państwowych nie został jeszcze oficjalnie ustalony.

Obchody 11 listopada w Gliwicach

W Gliwicach obchody rozpoczną się o godz. 12.30 od mszy świętej w intencji Ojczyzny w katedrze pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Po liturgii uczestnicy obchodów przejdą na plac marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie około godz. 14.00 zaplanowano oficjalne uroczystości z udziałem przedstawicieli samorządu i wojska.

Około godz. 14.50 w parku Starokozielskim zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem ku czci żołnierzy francuskich poległych w latach 1920–1922. Warto przypomnieć, że mauzoleum żołnierzy francuskich jest związane z okresem powstań śląskich i plebiscytu. Gliwice były wówczas siedzibą Naczelnego Dowództwa Wojsk Sprzymierzonych na Górnym Śląsku. Oddziały francuskie były najliczniejsze w gronie wojsk sojuszniczych.

Zwieńczeniem Narodowego Święta Niepodległości będzie wieczór w Teatrze Miejskim (ul. Nowy Świat 55–57). O godz. 18.00 wystąpi zespół Impressja. Muzyka z filmowych adaptacji powieści Henryka Sienkiewicza i Józefa Kraszewskiego w połączeniu z historycznymi obrazami Jana Matejki i Wojciecha Kossaka stworzą niesamowity, muzyczno-malarski klimat Narodowego Święta Niepodległości.

11 listopada warto udekorować swój dom biało-czerwoną flagą, a punktualnie o godz. 12.00 zaśpiewać polski hymn – "Mazurek Dąbrowskiego".

Narodowe Święto Niepodległości. Świętujmy razem w Gliwicach! / fot. UM Gliwice

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również