Wiadomości z Gliwic

Niemal 300 harcerzy z Gliwic i nie tylko wzięło udział w XIX edycji Rajdu św. Jerzego

  • Dodano: 2022-05-19 06:30, aktualizacja: 2022-05-18 20:29

Pod koniec kwietnia w Rudach Raciborskich odbyła się XIX edycja Rajdu św. Jerzego. Rajd organizowany jest rokrocznie przez harcerzy z Hufca ZHP Ziemi Gliwickiej i za każdym razem ma inny motyw przewodni.

W tym roku dzieci i młodzież z Gliwic i powiatu gliwickiego miały możliwość wzięcia udziału w wielkiej fabularnej grze o tematyce naukowej. Głównym partnerem wydarzenia było Miasto Gliwice.

XIX edycja rajdu przyciągnęła setki harcerzy

22-24 kwietnia niemal 300 członków Hufca ZHP Ziemi Gliwickiej oraz zaproszeni goście z całego województwa wzięli udział w corocznym Rajdzie św. Jerzego. Celem przewodnim gry fabularnej była pomoc XIX-wiecznym naukowcom, atrakcyjna forma zdobycia wiedzy z zakresu nauk ścisłych, a także poznanie przez harcerzy wielu ciekawych i różnorodnych wynalazków.

Uczestnicy konkurowali ze sobą na trasach w trzech kategoriach wiekowych. Zadania były różne – zarówno intelektualne, jak i stawiające na aktywność fizyczną. Choć były one dopasowane do wieku harcerzy, to jednak wszystkie związane były z naukową tematyką rajdu. 

– Ważnym elementem rajdu było wieczorne ognisko z gawędą. To dla nas ważne, żeby wspierać wychowanie i pewność siebie członków naszego hufca, dlatego mówiliśmy harcerzom, że nawet znanym wynalazcom nie zawsze wszystko od razu wychodzi. Jest to metoda prób i błędów, więc trzeba stale się uczyć i nigdy nie poddawać – mówi Katarzyna Pielecka, Członkini Komendy Rajdu ds. Promocji i Wizerunku.

Nauka może być pasją

Na swojej drodze starsi uczestnicy spotkali m.in.: Carla i Bertę Benz, którzy podczas rejsu na żaglówce pokazali im swój prototyp silnika spalinowego; Dmitrija Mendelejewa odpowiedzialnego za powstanie okresowego układu pierwiastków chemicznych; współpracownicę George’a Stephensona, dzięki której sprawdzili swoje umiejętności w jeździe drezyną; Heinricha Hertza, który ukazał im działanie fal dźwiękowych; Marię Skłodowską-Curie pokazującą im licznik Geigera czy Alberta Einsteina, z którym tworzyli ciecz nienewtonowska.

Młodsi uczestnicy, czyli zuchy, spotkały się ze światowej klasy naukowcami, którzy spierali się jakie odkrycie jest najważniejsze i jakie najlepiej sprawdzi się w XIX-wiecznym świecie. Wszystkie wynalazki zostały im zaprezentowane podczas trasy, a decyzja o wyborze zapadła na wieczornym „Balu Zucha”.

Dzięki wsparciu głównych partnerów wydarzenia – Miasta Gliwice i firmy Fluor – harcerze mieli możliwość nie tylko wzięcia udziału w wielu atrakcjach, ale również otrzymania wspaniałych nagród za szczególne zaangażowanie na rajdzie i stanięcie na podium swojej trasy.

Niemal 300 harcerzy z Gliwic i nie tylko wzięło udział w XIX edycji Rajdu św. Jerzego / fot. Hufiec

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.

Czytaj również