Wiadomości z Gliwic

Nowe inwestycje miasta w oświatę

  • Dodano: 2023-08-31 11:00

Budowa nowych i modernizacja istniejących obiektów szkolnych, unowocześnianie infrastruktury sportowej, szkolenie kadry pedagogicznej czy rozwój szkolnictwa zawodowego – to zadania od lat konsekwentnie realizowane przez gliwicki samorząd. Tylko w 2023 roku miasto przeznaczyło na inwestycje oświatowe ponad 26 mln zł. Wszystko po to, by młodzi gliwiczanie mogli efektywnie się uczyć i wszechstronnie rozwijać w najbardziej komfortowych warunkach.

Największe zmiany wymagają czasu

Ze względów organizacyjnych i bezpieczeństwa większość prac w budynkach oświatowych prowadzona jest podczas wakacji, a niektóre będą kontynuowane w trakcie roku szkolnego. Wśród takich inwestycji jest powstające przedszkole przy SP nr 13 (ul. Elsnera 25) – największa inwestycja na lata 2022–2024. Objęła ona zburzenie starego obiektu i budowę nowoczesnego, dwukondygnacyjnego budynku wraz z poddaszem użytkowym, a także modernizację terenu wokół szkoły i budowę placu zabaw dla najmłodszych dzieci. Szacowany koszt inwestycji to niemal 16 mln zł – w bieżącym roku na ten cel przeznaczono prawie 10 mln zł.

Drugą tak dużą inwestycją będzie rozbudowa budynku SP nr 6 w ZSiPO nr 1 (ul. Jasnogórska 15-17) o część przedszkolną i salę sportową, zaplanowana na lata 2023–2025. Przewidywany koszt tego przedsięwzięcia to ponad 11 mln zł. Dodatkowo – w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego – placówka ta wzbogaci się o warty ponad 240 tys. zł park sportowo-motoryczny, w skład którego wejdą: tor motoryczny i tor przeszkód oraz park sportowy z trzema stołami do gry w ping-ponga i teqballa. Z obiektu będą korzystać zarówno uczniowie szkoły, jak i mieszkańcy dzielnicy.

Natomiast w budynku V LO (ul. Górnych Wałów 29) dobiega końca trwająca od 2019 roku kompleksowa adaptacja i modernizacja sal lekcyjnych, pomieszczeń i korytarzy wraz z budową wewnętrznej windy. Całkowity koszt inwestycji to niemal 3,5 mln zł – w tym roku na prace zaplanowano 650 tys. zł. Z kolei w ZSP nr 14, w budynku SP nr 28 (ul. ks. Strzody 4), trwa drugi etap modernizacji instalacji elektrycznej, którego koszt tylko w bieżącym roku wyniesie ponad milion złotych.

Wciąż trwa szereg prac nad innymi placówkami 

Ponadto w siedmiu placówkach (ZSP nr 1 – ul. Kilińskiego 1, ZSP nr 3 – ul. Żwirki i Wigury 85, ZSP nr 10 – ul. Ligonia 36, ZSP nr 16 – ul. Sikornik 1, ZSO nr 14 – ul. Przedwiośnie 2, ZSO nr 4 – ul. Orląt Śląskich 25 i SP nr 11 – ul. Pocztowa 31) trwają prace związane z dostosowaniem oddziałów przedszkolnych do przepisów MEiN w zakresie ochrony przeciwpożarowej, których koszt w 2023 roku to prawie 4 mln zł. Prace zaplanowano na lata 2023–2024. W trakcie realizacji są także prace związane z modernizacją dachów w ZSET (ul. gen. Sikorskiego 132), w PM nr 33 w ZPM nr 1 (ul. Wiślana 12) oraz PM nr 3 w ZSP nr 11 (ul. Grottgera 23a) – łączny koszt tych prac to ponad 180 tys. zł. 

Trwa też remont ogrodzenia przy PM nr 21 (ul. Górnych Wałów 19) za 100 tys. zł. Za ponad 300 tys. zł zmodernizowany zostanie basen w ZSP nr 9 (ul. Wrzosowa 14), planowana jest również modernizacja sali gimnastycznej w ZSŁ (ul. Warszawska 35) za ponad 650 tys. zł.

Zakres prac jest bardzo szeroki

Niektóre inwestycje są realizowane w ramach X edycji Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego. Wśród nich znalazła się m.in. budowa strefy sportowo-rekreacyjno-dydaktycznej przy ZSO nr 14 (ul. Przedwiośnie 2), w ramach której zaplanowano modernizację istniejącej przestrzeni i nawierzchni, wymianę ogrodzenia i miniboiska oraz montaż ławek i innych elementów małej architektury. Koszt inwestycji to ponad pół miliona złotych.

W tym roku, w ramach X edycji GBO, doposażone zostaną także place zabaw przy ZSP nr 17 (ul. Płocka 16) – na kwotę 110 tys. zł i ZSP nr 4 (ul. Obrońców Pokoju 4) – na kwotę 68 tys. zł. Zupełnie nowy – nowoczesny, bezpieczny i ogólnodostępny – obiekt dla dzieci powstanie natomiast przy ZSO nr 5 (ul. Sikornik 34). Inwestycja na kwotę 450 tys. zł przewiduje montaż piaskownicy, tyrolki, ścianki wspinaczkowej, zjeżdżalni, tuneli, podestów oraz ławek. Dodatkowe 68 tys. zł przeznaczono na dokończenie zeszłorocznej inwestycji – placu zabaw dla przedszkolaków – również przy ZSO nr 5.

Nowe atrakcje dla najmłodszych 

Nowy plac zabaw i zewnętrzna siłownia powstaną również przy SP nr 9 (ul. Sobieskiego 14). Poza montażem urządzeń do zabawy i ćwiczeń zrewitalizowane zostaną także przyległe tereny zielone. Z tej atrakcyjnej i bezpiecznej przestrzeni wartej 200 tys. zł skorzystają nie tylko uczniowie, ale i mieszkańcy dzielnicy. Atrakcyjna przestrzeń ekologiczno-rekreacyjna – doskonała do aktywnego wypoczynku zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dorosłych – zostanie stworzona także na terenie ZSP nr 11 (ul. Tarnogórska 59). W ramach oszacowanej na 118 tys. zł inwestycji namalowany zostanie antysmogowy mural, przedstawiający sylwetki sportowców. Zamontowane zostaną również zewnętrzne stoły do gry w piłkarzyki, szachy oraz chińczyka. Z kolei uczniowie i przedszkolaki z SP nr 13 (ul. Elsnera 25) – oprócz nowego budynku – wkrótce będą mogli korzystać ze sportowo-naukowego placu zabaw z grami podwórkowymi. Inwestycja obejmie zagospodarowanie terenów zielonych, wymalowanie gier podwórkowych oraz montaż urządzeń zabawowo-sensorycznych. Koszt przedsięwzięcia to ponad 212 tys. zł. Pośród inwestycji oświatowych realizowanych w ramach GBO znalazła się także szacowana na 150 tys. zł budowa pracowni fizyko-chemicznej w SP nr 28 w ZSP nr 14 (ul. ks. Strzody 4).

– Wśród trwających inwestycji, których w tym roku jest naprawdę dużo, są takie, których realizacja bezpośrednio wpłynie na jakość życia mieszkańców, ponieważ związane są ze wzrostem liczby miejsc w szkołach i przedszkolach, a co za tym idzie również komfortu najmłodszych gliwiczan i ich rodziców. Dotyczy to zarówno już realizowanej w Żernikach budowy przedszkola, jak również tych, których realizacja przewidziana jest w najbliższym czasie – przy SP nr 6. Dzięki nowoczesnym pracowniom, zajęcia z przedmiotów takich, jak chemia, fizyka, biologia czy geografia nie tylko angażują uczniów, przybierając formę warsztatów, ale przede wszystkim rozwijają zdolność logicznego i krytycznego myślenia oraz kreatywność i wyobraźnię – podkreśla zastępczyni prezydenta Gliwic, Ewa Weber.  


Źródło: Urząd Miasta Gliwice

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również