Wiadomości z Gliwic

Nowy skwer w Sośnicy. Kolejne zielone miejsce na mapie Gliwic

  • Dodano: 2023-07-06 10:00

Tysiące ozdobnych krzewów, drewniane ławki z oparciem, parkowe leżaki, stoliki do gry w szachy, terenowe urządzenia sensoryczne imitujące dźwięki, tablice przyrodnicze, domki dla owadów, poidełka czy karmniki dla ptaków – tak prezentuje się nowy skwer pomiędzy ulicami Przedwiośnie i Dzionkarzy w Sośnicy.

Oaza zieleni i schronienie dla ptaków i owadów w Sośnicy

Kolejne zielone miejsce na mapie Gliwic będzie nie tylko miejscem rekreacji dla mieszkańców, ale również bezpiecznym schronieniem dla owadów i ptaków. Jesienią pojawi się tam również niemal 40 nowych drzew. 

Nie do poznania zmieniła się działka pomiędzy ulicami Przedwiośnie i Dzionkarzy w Sośnicy. Dawniej działało w tym miejscu nieistniejące już kąpielisko „Neptun”. Pozostały po nim teren o powierzchni ponad 11 tys. m2 był całkowicie zarośnięty. Przed przystąpieniem do inwestycji konieczne było zatem jego uporządkowanie, m.in. wykoszenie roślinności i usunięcie istniejącego żywopłotu od strony ul. Dzionkarzy.  

Więcej zieleni w Gliwicach

W ramach inwestycji nasadzonych zostało ponad 3 tys. nowych krzewów, w tym: niemal 1,5 tys. cisów pośrednich, niespełna 1,2 tys. lawend wąskolistnych, prawie 400 liliowców ogrodowych, niemal 130 kalin koralowych. Przy drewnianych trejażach pojawiło się także 60 róż czepnych odmiany „Golden Shower”. W centralnym punkcie skweru rośnie też tulipanowiec amerykański, obsadzony lawendą. 

Jesienią nasadzonych zostanie dodatkowo niemal 40 drzew mierzących od 2 do 5 m wysokości, wśród nich: 14 buków pospolitych, 11 lip drobnolistnych, 4 klony zwyczajne, po 3 kasztanowce czerwone i graby pospolite oraz 2 sosny czarne. Pojawi się też niemal 150 róż rabatowych odmiany „Heritage”.

Różne warianty rekreacji

Wypoczynek wśród roślin – m.in. róż poprowadzonych wzdłuż 6 drewnianych trejaży (stelaży podtrzymujących) – ułatwi 15 ławek z oparciem oraz 3 leżaki parkowe. Zachowanie porządku wokół miejsc wypoczynku umożliwi 7 koszy na śmieci. Na odwiedzających czekają także dwa stoliki do gry w szachy – w tym jeden dostosowany do potrzeb osób z niepełną sprawnością, poruszających się na wózkach inwalidzkich. Coś dla siebie znajdą również najmłodsi, dla których przygotowano trzy urządzenia sensoryczne imitujące dźwięki – panel muzyczny i panel  manipulacyjny oraz rury deszczowe (podobne do tych w parku sensorycznym przy gliwickiej Radiostacji), a także cztery tablice przyrodnicze – w tym dwie poświęcone ptakom i kolejne dwie owadom.

Nie tylko dla spacerowiczów

Tym ostatnim – czyli ptakom i owadom – z pewnością spodobają się pozostałe elementy nowego skweru, na terenie którego ustawione zostały cztery domki dla owadów, a także poidełka i karmniki dla ptaków. Wiosną mają zakwitnąć tutaj również barwne łąki kwietne, będące nie tylko piękną ozdobą, ale i schronieniem dla owadów.

Całość dopełniło nowe oświetlenie, które ułatwi korzystanie z zieleńca po zmroku. Alejki parku oświetla bowiem 20 nowych latarni z oprawami LED.

Łączny koszt inwestycji wyniósł niemal 950 tys. zł.

Nowy skwer w Sośnicy. Kolejne zielone miejsce na mapie Gliwic / fot. UM Gliwice

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również