Wiadomości z Gliwic

Odprawa roczna w Pyskowicach - podsumowanie roku 2023

  • Dodano: 2024-02-16 13:00

W czwartek, 15 lutego, w Stacji Kultury w Pyskowicach w odrestaurowanym i zaadaptowanym do nowych zadań starym dworcu kolejowym odbyła się roczna odprawa z udziałem kierownictwa gliwickiej Policji. Jednak najważniejsi byli lokalni samorządowcy – starosta, prezydenci, burmistrzowie, wójtowie - jako przedstawiciele społeczności lokalnych. W odprawie wzięli udział szefowie gliwickich prokuratur, żołnierze, przedstawiciele straży i podmiotów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo Podsumowano i oceniono pracę gliwickich policjantów w roku 2023.

Ilość policjantów zmniejszona o 78 funkcjonariuszy

Za bezpieczeństwo rejonu zamieszkałego przez około 300 tysięcy osób odpowiada gliwicki garnizon policji, któremu podlega siedem komisariatów – pięć w samych Gliwicach i po jednym w Knurowie oraz Pyskowicach. Cały garnizon etatowo liczy 699 funkcjonariuszy, jednak gliwicka policja boryka się z brakami kadrowymi. wW dyspozycji  znajdowało 621 policjantów - do pełnej obsady w 2022 roku  brakowało 78 funkcjonariuszy (to jakby brak jednego dużego komisariatu).

Jak obliczono, w  2023 roku, średnio dziennie, tylko w służbie obchodowej w terenie znajdowało się 87 policjantów. Dziennie (średnio w ciągu roku) patrole te podejmowały 85 interwencji i zatrzymywały na gorącym uczynku 2 sprawców przestępstw. Każdego dnia stróże prawa ujawniali 137 wykroczenia, w tym 40 szczególnie uciążliwych. Każdego dnia legitymowali też średnio 130 osób, po czym ujawniali i zatrzymywali dwie poszukiwane lub zaginione.

Sprawy przestępstw z 2023 roku

Z analizy struktury przestępstw w powiecie grodzkim (Gliwice) i powiecie ziemskim (powiat gliwicki) wynika, że prawie 75 procent z nich zdarzyło się w Gliwicach, a 25 proc. w pozostałych miastach i gminach powiatu.

Optymistyczną wiadomością dla mieszkańców naszego rejonu jest kolejny już rok z utrzymującym się spadkiem liczby przestępstw najbardziej uciążliwych, przestępstw kryminalnych (rozboje, włamania, kradzieże, kradzieże pojazdów, zniszczenia mienia, bójki i uszczerbki na zdrowiu) oraz wzrostem ich wykrywalności. W ubiegłym roku wszczęto 1941 takich spraw, a wykrywalność wynosiła 52,7 proc.

Ogółem policjanci przeprowadzili 6919 spraw karnych. Z załączonej analizy wynika, że w 2023 r. skradziono w naszym rejonie 46 pojazdów, to jest o 7 mniej niż w roku poprzednim. Wskaźnik wykrycia przekroczył 20 procent. Przestępstwa rozbójnicze w naszym rejonie zdarzyły się 31 razy, to o 13 mniej niż w roku 2022. Stróże prawa wykryli większość ich sprawców, osiągając poziom wykrywalności prawie 91 procent.

Z ciekawostek - podajemy liczbę zarekwirowanych u przestępców narkotyków. W ubiegłym roku zabezpieczono łącznie, sporo ponad 30 kilogramy substancji psychoaktywnych, w tym 3,5 kg amfetaminy, ponad 3 kg efedryny, 25 kg marihuany, ponad kilogram efedryny, prawie 1900 tabletek extazy i LSD oraz szereg innych narkotyków w mniejszych ilościach.

W ubiegłym roku nasi policjanci wyjeżdżali na wezwania do 31147 interwencji, w tym 4725 pilnych, w których istniało zagrożenie dla życia lub zdrowia człowieka albo możliwość zatrzymania sprawcy na gorącym uczynku.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również