Wiadomości z Gliwic

Parkowanie na chodnikach - Policja ostrzega przed konsekwencjami prawnymi

  • Dodano: 2023-04-14 08:45, aktualizacja: 2023-04-14 09:21

Policjanci z Rudy Śląskiej otrzymują często zgłoszenia o nieprawidłowym parkowaniu pojazdów na terenie miasta, szczególnie dotyczące zaparkowanych na chodnikach. Dlatego apelują do kierowców, aby stosowali się do obowiązujących przepisów i pamiętali o konsekwencjach prawnych za takie wykroczenia.

Informacje o naruszeniach przepisów dotyczących parkowania trafiają do policjantów za pośrednictwem poczty elektronicznej, Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, a także od mieszkańców zgłaszających takie przypadki osobiście lub telefonicznie. W przypadku kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów, policjanci podejmują odpowiednie kroki prawne. Często podczas jednej interwencji dotyczącej nieprawidłowego parkowania ujawnia się wiele podobnych wykroczeń.

Jak parkować zgodnie z przepisami?

Dlatego mundurowi zwracają się z apelem do kierowców o parkowanie zgodnie z przepisami. Należy unikać parkowania w miejscach objętych zakazem oraz zaparkować samochód w taki sposób, aby nie utrudniał ruchu pieszych ani nie blokował wjazdu na posesję. Ważne jest również, aby nie parkować w miejscach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych.

Przepisy obowiązujące w kwestii parkowania:

Mandat karny w wysokości 100 złotych grozi za parkowanie:

  • na chodniku, drodze dla rowerów
  • poza wyznaczonym miejscem w strefie zamieszkania,
  • przy lewej krawędzi drogi (poza wyjątkami),
  • w odległości mniejszej niż 15 metrów od znaku oznaczającego przystanek autobusowy.

Mandat karny w wysokości od 100 złotych do 300 złotych grozi za parkowanie:

  • w warunkach, gdy auto jest niewidoczne lub utrudnia ruch,
  • na przejściu dla pieszych (także w odległości mniejszej niż 10 metrów przed lub za),
  • na przejeździe kolejowym, tramwajowym, na skrzyżowaniu (oraz w odległości mniejszej niż 10 m od przejazdu lub skrzyżowania) - 300 złotych.

Policja przypomina, że miejsca parkingowe oznaczone kolorem niebieskim, tzw. "Niebieska koperta", są przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami oraz dla posiadaczy karty parkingowej, którzy przewożą osobę z niepełnosprawnościami. W przypadku parkowania na takim miejscu przez osobę nieuprawnioną, mandat wynosi 800 złotych. Należy pamiętać, że posługiwanie się cudzą kartą parkingową również jest karalne - za takie wykroczenie przewidziany jest mandat w wysokości 1200 złotych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również