Wiadomości z Gliwic

Piękno wiosny w przestrzeni miejskiej Gliwic

  • Dodano: 2024-03-28 09:00

Wiosna przeciąga zaspane ramiona, miasto zaczyna kwitnąć. Można już dostrzec kolorowe kwiaty, kwitnące magnolie, zieleniejące drzewa. Miejskie parki i skwery zachęcają do spacerów, kolorowo jest też w pasach drogowych. A to nie wszystko. Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach przygotowuje się do kolejnych nasadzeń i wiosennych porządków. 

Miasto pełne kwiatów

Po krokusach, które zwiastowały nadejście wiosny na placu Piastów przyszedł czas na narcyzy. Żółte dywany w Nowym Centrum Gliwic przyciągają uwagę i optymistycznie witają mieszkańców oraz gości odwiedzających nasze miasto. Lada moment kanarkowe odcienie zostaną przełamane fioletem ozdobnych czosnków, które imponują dużym kwiatostanem. Warto zajrzeć również na skwer Europejski, gdzie dumnie prezentują się wiśnie piłkowane i narcyzy, inne rejony miasta zdobią m.in. forsycje i grusze ozdobne, piękno Rynku podkreślają tulipany. Kwitną one wraz z narcyzami również przy ul. Dworcowej. U zbiegu ulic Orlickiego i Powstańców Warszawy oraz przy ul. Żurawiej budzą się rośliny cebulowe, plac Inwalidów przyciąga różową pokusą kwiatów wiśni wonnych. To nieduży, ale bardzo ciekawy i pachnący gatunek drzewa, który doskonale zaaklimatyzował się w Gliwicach. Za kilka tygodni, po okresie kwitnienia, miejsce wonnych kwiatków zastąpią bordowe liście. Kwitnie też m.in. skwer Doncaster i plac Rzeźniczy. 

Plan: więcej roślin!

Obecnie trwa nasadzanie pnączy na skwerze Europejskim, na przełomie marca i kwietnia w rejonie przystanku Jana Pawła II pojawią się jeszcze miskanty, krzewy róż, jałowce i rudbekie, a jesienią drzewa – 5 platanów i 4 wiśnie. W maju planowane są nasadzenia jednoroczniaków w donicach wzdłuż ul. Zwycięstwa i alei Przyjaźni. Pracownicy ZDM nie tylko nasadzają rośliny, na bieżąco zajmują się też ich pielęgnacją. 

Wiosenne porządki

W ramach porządków ZDM przeprowadzi również akcję zamiatania ulic oraz chodników, starówki i Rynku, odnowi też oznakowanie poziome na jezdniach, drogach rowerowych i ciągach pieszo-rowerowych. Prace ruszą na przełomie kwietnia i maja. 

Na bieżąco prowadzone są remonty dróg. Lista planowanych inwestycji dostępna jest na stronie internetowej ZDM: https://zdm.gliwice.pl/aktualnosci/czytaj/co-i-gdzie-zrealizujemy-w-miescie-w-najblizszym-roku-ponizej-lista.

Piękno wiosny w przestrzeni miejskiej Gliwic

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.

Czytaj również