Wiadomości z Gliwic

Pociągi relacji Gliwice-Bytom wracają po 8 latach. Jest nowy rozkład jazdy Kolei Śląskich

  • Dodano: 2021-12-07 12:45

Za kilka dni podróżni będą musieli się przyzwyczajać do nowego rozkładu jazdy kolei. Ten, jak co roku, jest zmieniany w połowie grudnia. W rozkładzie, który będzie obowiązywał od najbliższej niedzieli pojawia połączenie Gliwice-Bytom. To powrót tej relacji po 8 latach przerwy.

Za 15 par pociągów dziennie zapłaci Górnośląska-Zagłębiowska Metropolia, której przedstawiciele liczą, że tym razem pasażerowie wybiorą pociąg.

Czas po pierwsze jest bardzo ciekawy, bo nawet z przejazdem przez grupę towarową to będzie około 20 minut pomiędzy centrami tych miast. Po drugie przez najbliższe 22 miesiące Bytom będzie odcięty od kolei i to połączenie również może będzie stanowiło możliwość na pociągi dalekobieżne w Gliwicach dla bytomian i mieszkańców najbliższej okolicy – mówi Wojciech Dinges, Górnośląska-Zagłębiowska Metropolia.

Mowa o inwestycji, która będzie toczyła się na linii kolejowej nr 131, na odcinku od Chorzowa po Nakło Śląskie. Zmiana rozkładu jazdy jest podyktowana właśnie między innymi pracami na liniach kolejowych.

Nowy rozkład jazdy uwzględnia potrzeby podróżnych, nowe połączenia kolejowe i koordynuje istniejące połączenia tak, aby umożliwić prowadzenie modernizacji, rewitalizacji i inwestycji kolejowych – mówi Katarzyna Głowacka, PKP Polskie Linie Kolejowe.

Tych w województwie śląskim jest obecnie dosyć dużo. Zwłaszcza w południowej części regionu.

Przebudowa węzła czechowickiego, czyli od Goczałkowic Zdroju przez Czechowice-Dziedzice do Zabrzegu. Rewitalizacji do Wisły Głębce i do Cieszyna – wylicza Katarzyna Głowacka, PKP Polskie Linie Kolejowe.

Śledztwo pod choinkę? Detektyw Monk od grudnia w Telewizji TVS!


Na tory wraca też sezonowe połączenie Kolei Śląskich. Z Katowic do Zakopanego „Ornak” będzie woził pasażerów do końca lutego.

Między świętami a Nowym Rokiem on tam kursuje praktycznie codziennie. Oprócz tego tradycyjnie okres ferii zimowych dla woj. śląskiego. Akurat w przyszłym roku one wypadają bardzo późno, bo od 12 lutego, te ostatnie dwa tygodnie. Myślę, że to połączenie będzie wykorzystywane turystycznie i pod względem narciarskim, bo mam nadzieję, że pogoda się utrzyma, a może nawet poprawi – mówi Tomasz Musioł, Koleje Śląskie.

Poza dużymi zmianami, są też drobne. Zmienią się godziny odjazdów pociągów, więc warto sprawdzać rozkład jazdy na bieżąco.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.