Wiadomości z Gliwic

Poznaj statut swojego osiedla

  • Dodano: 2018-01-19 11:15

Wszystkie osiedla w Gliwicach będą miały nowe statuty. Od 18 stycznia do 28 lutego mieszkańcy Gliwic mogą zgłaszać uwagi do tych dokumentów w ramach konsultacji społecznych.

Cały teren Gliwic podzielony jest na 21 osiedli i każde z nich posiada swój statut. To ważny dokument zawierający m.in. spis kompetencji, praw i obowiązków rad osiedli, które reprezentują mieszkańców i mogą podejmować różne działania istotne dla lokalnej społeczności.

Takie rady posiada obecnie 19 gliwickich osiedli: Baildona, Bojków, Czechowice, Kopernika, Ligota Zabrska, Łabędy, Obrońców Pokoju, Ostropa, Sikornik, Sośnica, Stare Gliwice, Szobiszowice, Śródmieście, Trynek, Wilcze Gardło, Wojska Polskiego, Wójtowa Wieś, Zatorze, Żerniki. W 2 pozostałych – Brzezince i Politechnice – w aktualnej kadencji rady osiedli niestety nie funkcjonują, bo w ostatnich wyborach zgłosiło się tam za mało kandydatów na osiedlowych radnych. 

Osiedlowi radni – zgodnie ze statutami – pełnią w imieniu mieszkańców rolę doradczą podczas podejmowania przez władze miasta istotnych decyzji dotyczących osiedla. Mogą m.in. opiniować projekty uchwał Rady Miasta, zmiany w sieci szkół i komunikacji, plany inwestycji i remontów, miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Inicjują i realizują różnorodne przedsięwzięcia służące mieszkańcom i ich integracji. Organizują zebrania, otwarte imprezy, zajęcia sportowe czy warsztaty, pomagają w rozwiązywaniu lokalnych problemów, prowadzą własne strony internetowe i wydają biuletyny informacyjne.(al)

Więcej informacji na stronie:

https://gliwice.eu/aktualnosci/miasto/poznaj-statut-swojego-osiedla

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również