Wiadomości z Gliwic

Przesyłka z Chin z "dziwnymi" nasionami? Zgłoś to Policji!

  • Dodano: 2020-08-11 06:30, aktualizacja: 2020-08-10 19:00

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa poinformowała kilka dni temu o tym, że w ostatnim czasie pojawiają się informacje dotyczące przesyłek z Chin, zawierających nieoznakowane nasiona.

Osoby które otrzymają taką paczkę, powinny zgłosić tę sprawę na policję (albo do zespołu zarządzania kryzysowego, działającego przy wojewodzie).

Według zaleceń inspekcji, w przypadku otrzymania paczki zawierającej nieoznakowane nasiona i jej otwarcia, należy nasiona zniszczyć, najlepiej w piecu domowym lub kominku, ewentualnie metalowym pojemniku np. wiaderku.

– Absolutnie nie należy takich nasion "wysiewać na próbę". Nasiona o nieznanym pochodzeniu, a co najważniejsze, o nieznanym statusie fitosanitarnym, mogą być źródłem nowych, nie występujących dotychczas w kraju/w UE agrofagów szkodliwych dla roślin. Takie organizmy (np. szkodniki, grzyby, bakterie wirusy i in.) stanowią potencjalne zagrożenie dla roślin uprawianych i rosnących w naturze na danym obszarze i przy korzystnych warunkach do rozwoju oraz braku naturalnych wrogów/czynników ograniczających, mogą zadomowić się, powodując straty gospodarcze i środowiskowe – podkreślono w komunikacie Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.