Wiadomości z Gliwic

Radni udzielili prezydentowi miasta wotum zaufania!

  • Dodano: 2024-07-01 06:30, aktualizacja: 2024-07-01 06:50

W jakiej kondycji są Gliwice i jak radzą sobie z finansami? Na ostatniej sesji miejscy radni wzięli na tapetę stan miasta w ubiegłym roku.

Prezydent z wotum zaufania

Sytuacja może wydawać się nietypowa, bo  wotum zaufania i absolutorium za działania w 2023 roku udzielano obecnemu prezydentowi miasta, a przecież niedawno odbyły się wybory samorządowe i zmieniły się władze Gliwic. Z formalnego punktu widzenia absolutorium i wotum zaufania udzielane są przez miejskich radnych Prezydentowi Miasta jako organowi, a nie konkretnej osobie. Dlatego – jak co roku zgodnie z przepisami – Rada Miasta przystąpiła do głosowań. 

Nie zmienia to faktu, że obecna prezydent Gliwic, Katarzyna Kuczyńska-Budka, została postawiona w trudnej sytuacji, bo można odnieść wrażenia, że przejęła w pewnym sensie odpowiedzialność za działania w minionym roku, których nie prowadziła i z którymi nie musi się zgadzać. Mając na uwadze stabilność funkcjonowania miasta, formalnie wstrzymała się od przedstawienia swojego stanowiska w obydwu sprawach. 

Radni udzielili Prezydentowi wotum zaufania na podstawie Raportu o stanie miasta Gliwice, który jest podsumowaniem działań Prezydenta Miasta Gliwice i zarządzania miastem w 2023 roku oraz po wysłuchaniu opinii komisji stałych Rady Miasta i przedstawicieli klubów radnych. 

Rada Miasta opowiedziała się także za udzieleniem Prezydentowi Miasta absolutorium z wykonania budżetu za 2023 rok. Wcześniej sposób gospodarowania miejskimi pieniędzmi poddany został, zgodnie z przepisami, kilkuetapowej kontroli sfinalizowanej pozytywną opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej. 

Retransmisję sesji można zobaczyć m.in. w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Gliwicach. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również