Wiadomości z Gliwic

Rodzaje obciążenia do treningów siłowych

  • Dodano: 2022-06-27 09:15, aktualizacja: 2022-07-27 09:31

Treningi siłowe nie mogą się odbywać bez odpowiedniego sprzętu. Jednym z elementów treningu siłowego są ćwiczenia z użyciem sztangi. Regularne treningi ze sztangą pozwalają wyrzeźbić i wymodelować wiele partii mięśni.

Na efektywność ćwiczeń siłowych duży wpływ ma dobór odpowiedniego obciążenia. Obciążenie należy dobierać z zależności od stopnia zaawansowania i od celu treningów. 

Obciążenie żeliwne

Obciążenie żeliwne znajdujące się np. w ofercie sklepu marbo-sport.pl, jak sama nazwa wskazuje, wykonane jest z żeliwa. Jest więc bardzo solidne i trwałe. Jest praktycznie niezniszczalne. Z powodzeniem można używać je przez długie lata. 

Posiada niewielkie rozmiary, dzięki czemu zajmuje mało miejsca na gryfie. Zaletą obciążenia żeliwnego jest też niska cena. Obciążenie żeliwne w razie upadku może spowodować spory hałas, może też uszkodzić podłoże.

Obciążenie bitumiczne

Obciążenie bitumiczne jest wygodne w użytkowaniu. Zaletą tego rodzaju obciążenia jest również niska cena. W przypadku stosowania tego obciążenia istnieje mniejsze ryzyko uszkodzenia podłogi podczas upadku. 

Minusem obciążenia bitumicznego jest krótka trwałość i niska odporność na uszkodzenia. Wadą talerzy bitumicznych są też ich duże rozmiary. 

Obciążenie bitumiczne doskonale sprawdza się w przypadku osób początkujących, które dopiero rozpoczynają przygodę z ćwiczeniami siłowymi i uczą się prawidłowej techniki ich wykonywania. Treningi z tego typu obciążeniem są bezpieczniejsze niż treningi z obciążeniem żeliwnym. 

Obciążenie gumowane

Obciążenie gumowane, inaczej obciążenie olimpijskie jest najdroższe spośród innych rodzajów obciążenia, ale jest też najbardziej profesjonalne. Polecane jest osobom zaawansowanym i sportowcom. 

Jak ćwiczyć z obciążeniem?

Treningi z obciążeniem można wykonywać zarówno na siłowni, jak i w domu. Osoby, które dopiero rozpoczynają przygodę z ćwiczeniami siłowymi, powinny zacząć od niewielkiego obciążenia. Na początku trzeba opanować prawidłową technikę wykonywania ćwiczeń. Dlatego lekkie obciążenie na tym etapie jest najlepszym wyborem. Zbyt duże obciążenie utrudnia naukę. 

Jeśli już dobrze opanujemy technikę podnoszenia ciężarów, poprawnego wykonywania ruchów, napinania mięśni i oddychania, można stopniowo zacząć zwiększać obciążenie. Przed każdym treningiem należy wykonać rozgrzewkę, która przygotuje mięśnie do wysiłku. Po treningu należy wykonać kilka ćwiczeń rozciągających. 

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.