Wiadomości z Gliwic

"Rój" już po premierze. Wielka zapowiedź reżyserskiego debiutu gliwiczanina

  • Dodano: 2023-05-16 06:45, aktualizacja: 2023-05-15 21:35

Reżyserski debiut gliwiczanina Bartka Bali, całkowicie sfinansowany metodą crowdinvestingu i objęty m.in. patronatem prezydenta Gliwic Adama Neumanna, jest już udostępniany na stronie filmroj.pl. Wyjątkowa w polskiej skali pełnometrażowa produkcja z udziałem Romy Gąsiorowskiej i Eryka Lubosa miała swoją premierę 11 maja w warszawskim „KinoGramie”. 

„Rój” to psychologiczny thriller opowiadający o rodzinie, która od dziesięciu lat żyje na odizolowanej od rzeczywistości wyspie. Tam Matka (Roma Gąsiorowska), Ojciec (Eryk Lubos), Córka (Tosia Litwiniak) i Syn (Adam Wojciechowski) mierzą się ze swoimi strachami i wewnętrznymi demonami. Film, promowany przez nastrojowy utwór „Majak” Katarzyny Nosowskiej, z gościnnym udziałem Natalii Szroeder, jest wyjątkowy również z tego powodu, że można obejrzeć go do 30 czerwca wyłącznie online.

Opinie krytyków filmowych

„Rój” spotkał się z przychylną oceną krytyków jeszcze przed oficjalnym pokazem.

„Intrygujący i bardzo wieloznaczny. Świetne kino gatunkowe. Opowieść o tym, czym kończy się i czym jest wymarzone, wolne życie, z dala od zła. Zło jest w nas” – pisała Karolina Korwin-Piotrowska. „Zaskakujący, odważny, wielowymiarowy portret rodzinny w naturze. Bardzo ciekawie i oryginalnie opowiedziana historia wzajemnych relacji, pragnień i ekstremalnych wyborów w dążeniu do wolności. Spójny formalnie i stylistycznie, wciągający” – komentowała Grażyna Torbicka.

Patroni i mecenasi filmu, w tym prezydent Gliwic Adam Neumann, a także goście ze świata kultury, sztuki, biznesu i mediów po raz pierwszy obejrzeli „Rój” w towarzystwie aktorów odgrywających główne role oraz reżysera i współautora scenariusza Bartka Bali i kompozytora muzyki Pawła Górniaka. 

– To dla nas niezapomniany wieczór, pełen wzruszeń i emocji, podsumowujący 35 intensywnych dni zdjęciowych z fantastycznymi aktorami i 9 miesięcy prac nad produkcją – mówił w warszawskim „KinoGramie” Bartek Bala. Gliwiczanin reprezentuje młode pokolenie filmowców i debiutuje w pełnym metrażu. Ma już na koncie nagrody na festiwalach filmowych i doświadczenie w pracy nad krótkim metrażem, filmami dokumentalnymi, teledyskami czy spotami filmowymi, m.in. do kampanii „Legalna Kultura”.

– „Rój” trzeba zobaczyć! To obraz zmuszający do myślenia, niedający o sobie zapomnieć na długo po jego obejrzeniu. Wartością samą w sobie jest możliwość wielu indywidualnych interpretacji filmu, konfrontacja fabuły z własnymi doświadczeniami, własnym życiem. Reżyserem jest gliwiczanin Bartek Bala. Gliwiczanie zaangażowani też byli w proces powstawania i produkcję tego filmu, stworzonego od podstaw w innowacyjnej formule pozyskania prywatnego kapitału, tzw. crowdinvestingu, co z pewnością jest warte podkreślenia. Wyjątkowa jest też formuła dystrybucji filmu poza salami kinowymi, dająca możliwość kameralnego seansu domowego. Gorąco polecam! – komentuje prezydent Gliwic Adam Neumann. 

"Rój" już po premierze. Wielka zapowiedź reżyserskiego debiutu gliwiczanina / fot. UM Gliwice

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również