Wiadomości z Gliwic

Rowerem po Gliwicach. W poniedziałek początek prac wzdłuż ul. Mickiewicza i w Sośnicy

  • Dodano: 2023-11-03 10:30

W najbliższy poniedziałek (6 listopada) rozpoczną się prace związane z przebudową objętego ochroną konserwatorską ciągu pieszo-rowerowego położonego wzdłuż ul. Mickiewicza, od skrzyżowania z ul. Daszyńskiego do skrzyżowania z ul. Zawiszy Czarnego. W pierwszej kolejności zabezpieczony zostanie starodrzew. 

Zasadnicze roboty  obejmą wymianę nawierzchni ok. 720-metrowego ciągu pieszo-rowerowego

 Uważając na korzenie rosnących tam drzew, zostanie najpierw ostrożnie zdjęta dotychczasowa nawierzchnia asfaltowa, a w dalszej kolejności wytyczona będzie nowa – węższa – aleja pieszo-rowerowa szerokości 4,5 m, pokryta bezfazową, wielkoformatową, grafitową kostką betonową. W dalszej kolejności w pasie zieleni pomiędzy aleją i jezdnią ul. Mickiewicza przewidziano sadzenie roślin cebulowych, a na zieleńcu z nowo nasadzonymi kasztanowcami czerwonymi – hortensji i tawulców. Oprócz tego pojawią się m.in. nowe lampy oświetlenia ulicznego (z uwzględnieniem bezwykopowego ułożenia okablowania) i ławki – odrestaurowane oraz nowe. Inwestycja obejmie również montaż 16 koszy na śmieci, 7 stojaków rowerowych i stacji napraw rowerów.

Bezpośrednio po zabezpieczeniu drzew, planowane jest całkowite wyłączenie z ruchu odcinka między ul. Jana III Sobieskiego a ul. Zawiszy Czarnego. Piesi poruszać się będą przejściami znajdującymi się w obszarze skrzyżowania ulicy Sobieskiego z ulicą Mickiewicza. Przejście dla pieszych przy skrzyżowaniu ulic Mickiewicza i Zawiszy Czarnego będzie wyłączone z użytkowania. Nie będzie również możliwe wejście na aleję od strony parku Grunwaldzkiego, na wysokości ul. Oleśnickiego.

– O terminach i szczegółach utrudnień, które mogą się pojawić w związku z realizacją inwestycji, będziemy informowali  na bieżąco – podkreśla Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.

Zakończenie prac planowane jest w drugiej połowie 2024 r.

Budowa trasy rowerowej

6 listopada rozpoczną się również prace związane z budową półkilometrowej trasy rowerowej na odcinku Centrum – Sośnica, od ul. Jesiennej do ul. Wschodniej.

Ścieżka będzie miała swój początek przy ul. Jesiennej, w miejscu istniejącego chodnika. Na początkowym odcinku zostanie poprowadzona wzdłuż niego, na szerokości 2 m, a następnie poszerzy się do 3 m, dochodząc do ul. Wschodniej. Nawierzchnia  zostanie wykonana z betonu asfaltowego. W trakcie trwania inwestycji nie przewiduje się znaczących utrudnień. Przy sprzyjających okolicznościach roboty mają szanse zakończyć się z początkiem 2024 r.

Przebudowa ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż ulicy Mickiewicza i na odcinku Centrum – Sośnica zyskała dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również