Wiadomości z Gliwic

Spadochroniarze z Gliwic świętowali w Afganistanie

  • Dodano: 2012-05-28 13:00
27 maja 2012 roku w bazie Ghazni w Afganistanie, żołnierze z gliwickiego 6 batalionu powietrznodesantowego im. generała dywizji Edwina Rozłubirskiego obchodzili  swoje święto.
 
 
Uroczystość rozpoczęła się od złożenia meldunku pułkownikowi Wiesławowi Kałkowskiemu zastępcy dowódcy Polskich Sił Zadaniowych w Afganistanie. Następnie podpułkownik Mirosław Bryś, dowódca gliwickiego batalionu, przywitał zaproszonych gości z dowództwa i sztabu PSZ, przedstawicieli pododdziałów kontyngentu oraz reprezentantów armii amerykańskiej, a także podziękował za przybycie w tym ważnym dla batalionu dniu.
 
Dzisiejsze święto tutaj, na afgańskiej ziemi, z dala od ojczyzny i rodzin, obchodzimy w szczególnej atmosferze. (…) Po raz pierwszy w historii jednostki, batalion wraz ze sztandarem bierze udział w misji bojowej prawie całością sił. Tym samym zapisujemy kolejną chwalebną kartę w historii batalionu. – powiedział podpułkownik Bryś, podczas zbiórki z okazji święta 6bpd. Ponadto dowódca gliwickich spadochroniarzy odwołał się do historii batalionu i wartości jakimi kierują się żołnierze – spadochroniarze – (…) wojsko jest dumą naszego społeczeństwa. Jest symbolem majestatu, trwania i siły naszej Ojczyzny, szkołą patriotyzmu i wierności wartościom najważniejszym. Służba w szeregach 6 batalionu powietrznodesantowego jest wielkim zaszczytem i odpowiedzialnością. 
 
 
Nie zabrakło także odwołań do dotychczasowej służby żołnierzy podczas tej letniej zmiany w Afganistanie. Pułkownik Bryś wyraził wiele zrozumienia dla trudu, jaki żołnierze wkładają w wypełnianie swoich mandatowych zadań na ziemi afgańskiej. "To wasza żołnierska ofiarność, wasz profesjonalizm i codzienny trud służby składają się na nasz sukces." – zaznaczył Dowódca gliwickich spadochroniarzy. Kończąc, pułkownik Bryś podkreślił, iż "(…)tu na afgańskiej ziemi wykonujemy trudne zadania mandatowe, które wiążą się z dużym niebezpieczeństwem. Dlatego też musimy dołożyć wszelkich starań, aby bezpiecznie realizować zadania stojące przed nami i szczęśliwie powrócić do kraju, do swoich rodzin."
 
 
Również zastępujący Dowódcę PSZ pułkownik Wiesław Kałkowski zaznaczył jak ważna i podniosła jest to chwila dla wszystkich żołnierzy batalionu – "(…) nie każda jednostka ma ten przywilej, zaszczyt a i także obowiązek czcić swojej święto na innym terytorium, tak jak w waszym przypadku na ziemi afgańskiej". Pułkownik Kałkowski podziękował w imieniu Dowódcy PSZ za poświęcenie i profesjonalizm w wykonywaniu nie zawsze łatwych zadań mandatowych. "Wasz profesjonalizm przekłada się na to, że w tej chwili wszyscy jesteśmy w  szeregach. Nie ma wśród nas takich, których musielibyśmy odprowadzać na wieczną wartę. To jest Wasza zasługa!" – zakończył Pułkownik.
 
 
Po przemówieniach nastąpiło wręczenie wyróżnień i pochwał dla żołnierzy świętującego batalionu oraz żołnierzy, którzy wspólnie z 6bpd tworzą Zgrupowanie Bojowe „Alfa”, a także  dla amerykańskich partnerów. Major David Porter z przydzielonego tej polskiej zmianie zespołu łącznikowego - BEST 09, który na co dzień współpracuje ze ZB„Alfa”, wręczył dowódcy 6 batalionu dyplom z podziękowaniem oraz amerykańską flagę, jako dowód oddania i partnerstwa. 
 
 
Ostatnim punktem uroczystości był wspólny poczęstunek przygotowany przez żołnierzy kompanii logistycznej. Zapach polskiego bigosu i żurku mieszał się z dźwiękami prowadzonych rozmów i muzyką piosenek zespołu "Czasza".
 
 
***
6 batalion powietrznodesantowy im. im. generała dywizji Edwina Rozłubirskiego jest jedną z najstarszych jednostek historycznej elitarnej 6 Pomorskiej Dywizji Powietrzno-Desantowej. Od 27.05.2004 roku batalion posiada swój sztandar. W ramach XI zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie gliwiccy spadochroniarze tworzą  Zgrupowanie Bojowe „Alfa” stacjonujące w bazie Ghazni i w wysuniętej bazie operacyjnej w Waghez. Od momentu przejęcia odpowiedzialności w strefie (16.04.2012) żołnierze ZB „Alfa” przeprowadzili 16 operacji bojowych i humanitarnych (kinetycznych i niekinetycznych), 234 patroli dziennych i nocnych, 83 razy organizowali posterunki kontrolne i obserwacyjne oraz przeprowadzili 70 eskort. Zgodnie z koncepcją procesu przekazywania odpowiedzialności za bezpieczeństwo (transition) większość operacji prowadzona była wspólnie z Afgańskimi Siłami Bezpieczeństwa Narodowego (ANSF).
 
Tekst: ppor. Katarzyna Szal

Zdjęcia: Marcin Gil, Katarzyna Szal 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również