Wiadomości z Gliwic

Szklane Królestwo

  • Dodano: 2018-05-15 07:45, aktualizacja: 2018-05-14 09:58

Pokazy produkcji szkła tradycyjnymi hutniczymi metodami, warsztaty szklanego rzemiosła, sztuka witrażownicza i największa na świecie szklana harfa, którą usłyszymy podczas koncertu zespołu Glass Duo, będącego ukoronowaniem wieczoru.

19 maja w Noc Muzeów otworzą się podwoje Szklanego Królestwa.

Przedstawimy szkło we wszelkich wcieleniach i postaciach – od klasyki wzornictwa po współczesne projekty takie jak mleczno-szklane karaluchy…  Zapraszamy do Muzeum w Gliwicach!

Amorficzny, to znaczy bez wyraźnie wyróżnionej struktury wewnętrznej, stop dwutlenku krzemu i różnych tlenków metali i niemetali. Inaczej – szkło. Rozgrzane w hutniczym piecu nabiera konsystencji miodu i otwiera nieskończone pole dla wyobraźni. Ten szlachetny materiał, niezwykle wdzięczne medium ludzkiej twórczości – zarówno użytkowej, jak i artystycznej, będzie głównym bohaterem tegorocznej Nocy Muzeów w Gliwicach.

19 maja w Willi Caro przedstawimy szkło we wszelkich wcieleniach i postaciach – od klasyki wzornictwa na wystawie „Barwny świat wielu form…” po współczesne projekty takie jak mleczno-szklane karaluchy młodej artystki z Wydziału Szkła i Ceramiki wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych – Kaliny Bańki.  Czekają nas pokazy produkcji szkła tradycyjnymi hutniczymi metodami przygotowane przez specjalistów z krośnieńskiego Centrum Dziedzictwa Szkła. Będzie można wziąć udział w warsztatach szklanego rzemiosła – grawerując szkło i ozdabiając szklane płytki w kształcie czuwającego lwa i Radiostacji wykonane specjalnie na Noc Muzeów, a także w warsztatach malowania na szkle prowadzonych przez artystkę ludową z Żywca – Lilianę Pleńkowską.

Szkło jest materią szczególną. Ożywa przeniknięte światłem. W naszym Królestwie nie mogło zabraknąć witraży, które wprowadzą nas w szklaną metafizykę. O tym, jak powstają malowane witraże, będziemy się mogli dowiedzieć obserwując artystkę – plastyk Justynę Pastuszkę z Pracowni Artystycznej, a także podczas prelekcji poświęconych historii witrażu i różnym metodom jego wykonania. Prowadzić je będą Robert Iskandar z Manufaktury Witraży Agir oraz Roman Pordzik – ceramik z Pracowni Artystycznej. Mało tego – do tworzenia witraży zaprosimy wszystkich w ogrodzie Willi Caro. Z kolei podczas warsztatów tworzenia biżuterii w przejrzystej, przypominającej szkło żywicy zatopimy kwiaty i drobne przedmioty.

A kruchość i delikatność szkła? Opowiemy o niej z pomocą baniek mydlanych, które mieniąc się tysiącem barw, otoczą nas w ogrodzie Willi Caro, w Bańkowym Miasteczku u stóp Szklanego Królestwa.

Ukoronowaniem wieczoru będzie podróż do świata szklanych dźwięków. Zabierze nas tam koncert zespołu Glass Duo. Koncert, który odbędzie się wieczorem w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego, to wyjątkowa okazja by posłuchać największej na świecie szklanej harfy, która rozbrzmiewała na wielu prestiżowych festiwalach – od Dubaju po Singapur.

To tylko niektóre z przygotowanych przez Muzeum w Gliwicach z okazji Nocy Muzeów propozycji. Szczegółowy harmonogram wydarzeń we wszystkich Oddziałach Muzeum w Gliwicach zawarty jest Programie Nocy Muzeów.

(Muzeum w Gliwicach)

Szklane Królestwo

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.