Wiadomości z Gliwic

Trwa remont nowej siedziby szkoły muzycznej

  • Dodano: 2021-09-03 06:30, aktualizacja: 2021-09-02 19:53

Trwają intensywne prace przy adaptacji zabytkowego budynku przy ul. Ziemowita 12 na potrzeby Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Ludomira Różyckiego.

W nowej siedzibie uczniowie znajdą odpowiednią przestrzeń do rozwijania swoich talentów

Dawniej w budynku przy ul. Ziemowita 12 mieściło się Gimnazjum nr 1. Przyszłym lokatorem będzie szkoła muzyczna. W nowej siedzibie uzdolniona młodzież będzie miała więcej przestrzeni, a także lepsze warunki do nauki i rozwijania swoich talentów. Podniesie się też standard pracy pedagogów.

Obecnie w budynku szkoły muzycznej przy ul. Siemińskiego uczy się już 450 osób, a zainteresowanie tą formą sztuki stale rośnie i potrzebna jest nowa, większa siedziba, która zapewni odpowiednie warunki do nauki i koncertowania. Takie wymogi będzie spełniał budynek przy ul. Ziemowita, który od lutego br. jest gruntownie przebudowywany.
Obecnie w budynku przy ul. Ziemowita trwa potężny remont. Prowadzone są prace adaptacyjne związane ze zmianą funkcji z oświatowej na artystyczną.

W budynku głównym zrealizowano prace rozbiórkowe, wykonano wzmocnienie fundamentów, wymieniono stropy. Na ukończeniu są też prace związane z wykonaniem konstrukcji szybu windowego. Trwa wykonywanie tynków renowacyjnych w piwnicy, rozpoczęto też prace w zakresie instalacji elektrycznych oraz sanitarnych.
W równym stopniu zaawansowane są prace w przyszłej sali koncertowej, w której wzmocniono konstrukcję dachu. W najbliższym czasie ruszą prace związane z zagospodarowaniem terenu, wymianą ślusarki okiennej oraz czyszczeniem elewacji budynków.

Gmach składa się z dwóch pięter i trzech segmentów

W nowej przestrzeni młodzi muzycy i pedagodzy znajdą wygodne i funkcjonalne sale dydaktyczne, sale prób dla orkiestry i chóru oraz bibliotekę. Zaaranżowana zostanie też sala koncertowa z prawdziwego zdarzenia z widownią na niemal 300 osób. Dobudowana zostanie winda, która ma pomóc w przemieszczaniu się osobom z niepełnosprawnościami, a także pozwoli na transport instrumentów. Zagospodarowany zostanie również teren wokół budynku – na dziedzińcu szkoły powstaną m.in. ciągi piesze i parking na 61 miejsc, w tym 2 dla osób z niepełnosprawnościami. Przebudowane zostanie także oświetlenie gmachu i zjazd z ul. Królowej Bony.
Modernizację obiektu prowadzi firma Milimex SA z Siemianowic Śląskich, inżynierem kontraktu jest gliwicka spółka Inwestycje, Budownictwo, Handel „Inwest-Complex”. Przebudowa prowadzona jest pod nadzorem konserwatora zabytków. Przeniesienie szkoły muzycznej do nowej siedziby będzie możliwe najprawdopodobniej w roku szkolnym 2022/2023.

Trwa remont nowej siedziby szkoły muzycznej / fot. UM Gliwice

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.