Wiadomości z Gliwic

Trwają Gliwickie Dni Godności Osób z Niepełnosprawnością

  • Dodano: 2023-05-09 10:15

5 maja rozpoczęły się Gliwickie Dni Godności Osób z Niepełnosprawnością. Zainaugurował je wernisaż barwnych prac gliwickiej malarki Katarzyny Warachim. Przed nami kolejne ciekawe wydarzenia, które organizowane będą do 15 maja. 

Na czym polega to wydarzenie?

Gliwickie Dni Godności Osób z Niepełnosprawnością organizowane są przy okazji przypadającego 5 maja Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych oraz Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. To okazja, by przypomnieć, że każdy z nas ma równe prawo do aktywnego udziału w życiu społecznym, rodzinnym i zawodowym. W Gliwicach przygotowano mnóstwo wydarzeń uczących tolerancji i ułatwiających integrację. 
Jedenastodniowe obchody zainaugurował wernisaż wystawy „Bujda na kółkach” autorstwa malującej ustami gliwickiej artystki Katarzyny Warachim, który odbył się w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Kościuszki. Na wystawie znalazło się kilkadziesiąt wyjątkowych i nasyconych barwami prac przedstawiających kwiaty, zwierzęta, ludzi i anioły. 

Katarzyna Warachim jest absolwentką teatrologii. Ukończyła również podyplomowo psychologię społeczną i dziennikarstwo na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Od 1995 r. jest stypendystką Światowego Stowarzyszenia Artystów Malujących Ustami i Nogami z siedzibą w Liechtensteinie. Jest też autorką trzech tomików wierszy oraz laureatką licznych nagród, m.in. Nagrody Prezydenta Miasta Gliwice dla młodych twórców kultury w roku 1998. 

– Miałem zaszczyt uczestniczyć w wernisażu Katarzyny Warachim  twórczyni, która prezentuje swoje prace w Polsce i za granicą i z której nasze miasto może być dumne.  Jest nie tylko bardzo utalentowana, ale także zaangażowana w działalność stowarzyszeń artystów z niepełnosprawnościami. Gorąco zachęcam do zobaczenia wystawy. Zachęcam również do udziału w kolejnych ciekawych wydarzeniach Gliwickich Dni Godności Osób z Niepełnosprawnością. Uświadamiają one, jak istotna jest umiejętność zwracania uwagi na potrzeby innych osób, zwłaszcza z niepełnosprawnościami – mówi Adam Neumann prezydent Gliwic.

Podczas spotkania w MBP zapewniono tłumaczenie na polski język migowy, pętlę indukcyjną oraz dostępność architektoniczną. Wernisaż uatrakcyjnił występ tanecznie i muzycznie uzdolnionych uczennic ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 6 im. Noblistów Polskich. Wystawę można oglądać do 15 maja. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach projektu „Biblioteka łączy” z programu „Kultura bez barier”, realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Działania 4.3 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.

Do 15 maja w ramach Gliwickich Dni Godności Osób z Niepełnosprawnością odbędzie się jeszcze wiele innych wydarzeń przygotowanych przez miejskie jednostki i organizacje pozarządowe, m.in. dni otwarte Warsztatów Terapii Zajęciowej (8 maja), GZAZ-u (11 maja), Targi Pracy dla Osób Niepełnosprawnych (10 maja), Finał  XVIII Miejskiego Konkursu Czytelniczego Książki Mówionej 2023 (10 maja) czy impreza integracyjna w parku Chopina (12 maja).

Szczegółowy harmonogram jest dostępny na portalu dla osób z niepełnosprawnościami https://niepelnosprawni.gliwice.eu/.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również