Właściwa dieta jest zawsze ważna dla zdrowia, ale w przypadku osób cierpiących na choroby serca stawka jest szczególnie wysoka. Jedzenie może pomóc chronić serce lub stać się źródłem paliwa w przypadku ataku serca.
Dobór diety w celu zapobiegania chorobom serca zależy od indywidualnych czynników ryzyka. Na przykład osoby cierpiące na nadciśnienie powinny stosować dietę o niskiej zawartości sodu i tłuszczu.
Dieta inna dla każdego
Osoby z wysokim poziomem cholesterolu powinny rozważyć dietę bogatą w oliwę z oliwek, kwasy tłuszczowe omega-3 i inne zdrowe dla serca tłuszcze.
Osoby, które muszą schudnąć, powinny rozważyć ograniczenie kalorii w swojej zdrowej dla serca diecie. Zmniejszenie ilości kalorii w diecie o 500 kalorii dziennie prowadzi do utraty jednego kilograma tygodniowo. Najbezpieczniejszym sposobem odchudzania jest dążenie do zrzucenia do jednego kilograma tygodniowo; gwałtowne diety mogą być szkodliwe i rzadko prowadzą do trwałej utraty wagi. Jeżeli chodzi o diete to warto rozważyć catering dietetyczny https://www.ogloszenia24m.pl/zdrowie-i-uroda/odchudzanie/ różni dostawcy.
Jest mało prawdopodobne, że sama dieta uchroni nas przed chorobami serca - ćwiczenia fizyczne i leki nasercowe również mają znaczenie - ale wybory dokonywane przy stole przy kolacji naprawdę mogą zadecydować o naszej przyszłości.
Zdrowa waga to zdrowe serce
Jednym z powodów, dla których warto zdrowo się odżywiać, jest utrzymanie masy ciała w normie. Badanie przeprowadzone na prawie 30 000 mężczyzn wykazało, że u mężczyzn z nadwagą (BMI 25-28,9) ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej w ciągu trzech lat było o 72% większe niż u mężczyzn o prawidłowej wadze. U mężczyzn otyłych ryzyko to było o 244% większe.
W badaniach stwierdzono, że osoby, które przeżyły zawał serca, stosujące dietę w stylu śródziemnomorskim - ubogą w czerwone mięso i nabiał, ale bogatą w oliwę z oliwek, orzechy, ryby, pełne ziarna, owoce i warzywa - obniżyły ryzyko zawału serca i nagłej śmierci sercowej nawet o 70%.
Każdy, kto troszczy się o zdrowie serca, powinien wprowadzić do swojej diety więcej warzyw i owoców. W badaniach prowadzonych przez 12 lat obserwowano ponad 15 000 mężczyzn bez chorób serca. U tych, którzy spożywali co najmniej dwie i pół porcji warzyw każdego dnia, ryzyko wystąpienia chorób serca spadło o około 25% w porównaniu z osobami, które nie jadły warzyw. Każda kolejna porcja zmniejszała ryzyko o kolejne 17%. Więcej znajdziesz w serwisie ogloszenia24m.pl