Wiadomości z Gliwic

W Gliwicach zawyją syreny alarmowe. Bez obaw, to tylko przegląd!

  • Dodano: 2024-06-06 09:15

W czerwcu w Gliwicach mogą być testowo uruchamiane syreny alarmowe. Powód? Konieczność przeprowadzenia przeglądu tych urządzeń, które – przypomnijmy! – wchodzą w skład systemu wczesnego ostrzegania.

Syreny wymagają przeglądu

Testy mają polegać na uruchomieniu wybranych syren w różnych częściach miasta i krótkotrwałej (najczęściej kilkusekundowej) próbie głośności.

– Utrzymanie w sprawności systemu wczesnego ostrzegania i alarmowania ludności o zagrożeniach jest bardzo ważne. Z tego powodu syreny poddawane są kontroli, konserwacji i ewentualnej naprawie – podkreśla Centrum Ratownictwa Gliwice.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, uruchomienie testowe systemu musi być poprzedzone podaniem stosownej informacji do publicznej wiadomości z 24-godzinnym wyprzedzeniem, za pomocą środków masowego przekazu.

Co oznaczają sygnały alarmowe?

Ogłoszenie alarmu stanowi sygnał modulowany trwający trzy minuty, natomiast odwołanie alarmu to sygnał ciągły także trzyminutowy. Poza alarmowaniem w sytuacji zagrożenia, system jest wykorzystywany w trakcie ćwiczeń i testów oraz w celu upamiętnienia ważnych wydarzeń, poprzez nadawanie sygnału treningowego (trwającego 1 minutę).

Jak postępować, gdy usłyszymy wycie syren?

W przypadku usłyszenia sygnału alarmowego należy postępować zgodnie z poleceniami podawanymi w komunikatach nadawanych poprzez środki masowego przekazu lub syreny alarmowe oraz powiadomić inne osoby o zagrożeniu. Kierowcy prowadzący pojazd w chwili ogłoszenia alarmu powinni go zatrzymać w takim miejscu, aby nie blokował ciągów komunikacyjnych. Ważnym elementem powiadamiania ludności o zagrożeniach w nagłych sytuacjach są również SMS-owe alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa w ramach systemu ALERT-RCB.

Co zrobić, gdy usłyszymy sygnał alarmowy?

  • jeżeli usłyszysz dźwięk syreny alarmowej, włącz radio lub telewizor na lokalną stację, słuchaj komunikatów o zagrożeniu i postępuj zgodnie z poleceniami
  • sprawdź miejsca pobytu domowników i osób z najbliższego otoczenia, poinformuj ich o niebezpieczeństwie
  • gdy jesteś poza domem, skontaktuj się z najbliższymi, informując ich o sytuacji, miejscu swego pobytu oraz o sposobie dalszego kontaktowania się

Sara SynowiecSara Synowiec
Źródło: UM Gliwice, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również