Jeżeli decydujemy się na kupno nowego mieszkania od dewelopera, oczekujemy, że będzie ono od razu przygotowane do wykończenia czy też – gdy wybieramy usługę „pod klucz” – wykończone. Niestety, nie zawsze jest ono dokładnie takie, jak w umowie.
Klient, który decyduje się na zakupienie nieruchomości, powinien poważnie podchodzić do procedury odbioru technicznego. Nierzadko z góry zakładamy, że wszystko jest zgodne z ustaleniami, patrząc tylko pobieżnie na całość wnętrza, a to duży błąd, ponieważ usterki, zazwyczaj bardzo kosztowne w naprawach, mogą być słabo widoczne.
Na co zwrócić uwagę?
Zasadniczo najpoważniejsze usterki dotyczą wykonania tynków – trzeba sprawdzić, czy są proste (również w kątach), czy nie odpadają lub nie są zawilgocone. Należy również zwrócić uwagę na montaż stolarki drzwiowej i okiennej, na wszelkie instalacje i ich prawidłowe działanie, a także - co ważne - dokonać pomiaru mieszkania, ponieważ nierzadko okazuje się, że metraż jest mniejszy niż w umowie. Gdy zauważysz jakieś różnice, w takim przypadku pamiętaj o tym, aby nie podpisywać umowy odbioru mieszkania, ale przygotować odpowiedni protokół wad. Deweloper musi się do niego ustosunkować i naprawić wskazane usterki, może także odwołać się od protokołu – niestety takie sprawy mogą również trafić do sądu, ale warto walczyć o swoje.
Odbiór techniczny ze specjalistą
Jeżeli chcesz mieć pewność, że mieszkanie będzie dokładnie sprawdzone podczas odbioru technicznego, w takim przypadku warto pomyśleć o skorzystaniu z usługi specjalistów zapewniających obsługę w tej właśnie dziedzinie. Firmy tego rodzaju działają dzisiaj we wszystkich większych miastach w Polsce. Za około 200-300 złotych ekspert dokładnie sprawdzi, czy mieszkanie od dewelopera w Warszawie czy w innym mieście jest zgodne z umową. Chociaż to dodatkowy koszt, to jednak warto się na niego zdecydować, zwłaszcza gdy nie ma się doświadczenia w budowlance i wykończeniówce oraz wtedy, gdy nie ma się nikogo do pomocy. Adresy firm tego rodzaju można znaleźć online.