Wiadomości z Gliwic

Ważne zmiany na Starówce i ul. Siemińskiego w Gliwicach!

 • Dodano: 2023-03-03 07:45, aktualizacja: 2023-03-06 11:10

Zgodnie z zapowiedziami, latem tego roku Strefa Ograniczonej Dostępności dla aut w historycznym sercu Gliwic powiększy się. Przewidziano zamknięcie dla ruchu samochodów kolejnych uliczek Starówki pomiędzy Górnymi i Dolnymi Wałami oraz wprowadzenie zasad strefy SOD także na ul. Siemińskiego. Miasto zmierza do tego, by piesi i rowerzyści w jeszcze większym stopniu niż dotychczas mogli bezpiecznie i swobodnie poruszać się w przestrzeni Starego Miasta. 

W ślad za wcześniejszymi zapowiedziami, a także wyborczymi deklaracjami prezydenta Gliwic Adama Neumanna, od kilku lat gliwicka Starówka i ul. Siemińskiego stają się strefą w coraz większym stopniu zamkniętą dla samochodów i coraz bardziej otwartą na spacerowiczów, rowerzystów i turystów. 

– Po etapie licznych prac przygotowawczych, spotkań z Radą Dzielnicy Śródmieście, znacznym zwiększeniu połączeń komunikacji publicznej, a także zapewnieniu zmotoryzowanym parkingów samochodowych blisko Starówki – przy ul. Dunikowskiego i Jana Pawła II, przyszedł czas na dalsze, tym razem już finalne, ograniczenie ruchu aut na obszarze Starego Miasta w Gliwicach. Przy docelowym wariancie Strefy Ograniczonej dostępności uwzględniliśmy szczególnie głosy płynące od mieszkańców Starówki i prowadzących tam interesy przedsiębiorców. Wypracowaliśmy dzięki temu optymalne, rozsądne rozwiązanie, które – pomimo świadomości mogących się pojawić uciążliwości związanych z tą zmianą – wprowadzimy w połowie tego roku. Co ważne, nie zamykając dla ruchu ulic Górnych i Dolnych Wałów, części ulic Krótkiej i Średniej oraz placu Inwalidów Wojennych. Dostępne na Starówce miejsca parkingowe w części pozostawimy wyłącznie mieszkańcom poszerzonej Strefy Ograniczonej Dostępności. Nie wykluczamy, że uporządkowanie kwestii lokalizacji jednostek miejskich działających przy placu Inwalidów Wojennych może w przyszłości zaowocować dalszą reorganizacją sposobu poruszania się po tym obszarze – mówi zastępca prezydenta Gliwic Mariusz Śpiewok.

Obecnie Strefa Ograniczonej Dostępności dla samochodów obejmuje centralny obszar gliwickiej Starówki, mieszczący się zasadniczo w obrębie ulic Tkackiej, Wysokiej, Kaczyniec i placu Wszystkich Świętych, do granic placu Inwalidów Wojennych. Ulica Siemińskiego jest wyłączona z ruchu samochodów z ograniczeniami. 
Zakaz ruchu aut na zamkniętej części Starówki nie obowiązuje jej mieszkańców (dysponujących specjalnym identyfikatorem A lub B) i pojazdów przewożących osoby z niepełnosprawnościami. Mieszkańcom Strefy Ograniczonej Dostępności zapewniono dojazd do swoich posesji i możliwość parkowania (w strefie – do 15 minut), osobom z niepełnosprawnościami – dotarcie do wybranych lokalizacji, dostawcom towarów – konieczny dowóz w wyznaczonym czasie (w godz. 7.00–10.00, z postojem do 15 minut), firmom ochroniarskim – wjazd w trakcie pełnienia obowiązków, a służbom miejskim – możliwość zatrzymywania się w razie konieczności. 

Podobne zasady będą obowiązywać w całej strefie SOD po jej poszerzeniu, z uwzględnieniem wjazdu taksówek oraz wydłużenia z 3 do 6 godzin czasu na dowóz towarów na Starówkę (między godz. 6.00 i 12.00, z maksymalnie 15-minutowym postojem). 

Latem Strefa Ograniczonej Dostępności dla samochodów powiększy się, obejmując kolejne uliczki Starówki – bez placu Inwalidów Wojennych oraz ulic Górnych i Dolnych Wałów. 

Zamknięte dla ruchu aut zostaną następujące ulice:

 • Bednarska,
 • Matejki – na odcinku od ul. Tkackiej do ul. Basztowej,
 • Tkacka,
 • Białej Bramy,
 • Bytomska,
 • Wysoka,
 • Pod Murami,
 • Grodowa,
 • Bankowa – na odcinku od ul. Kaczyniec do ul. Grodowej,
 • Kaczyniec – na odcinku od ul. Przy Raciborskiej Bramie do ul. Wysokiej,
 • Plac Mleczny,
 • Mleczna,
 • Krupnicza – na odcinku od ul. Kaczyniec do ul. Górnych Wałów,
 • Średnia – na odcinku od ul. Kaczyniec do ul. Grodowej,
 • Raciborska – na odcinku od ul. plac Wszystkich Świętych do ul. Przy Raciborskiej Bramie
 • Plac Wszystkich Świętych 
 • Plebańska – na odcinku od placu Wszystkich Świętych do ul. Kościelnej.

UWAGA! Wjazd w ul. Siemińskiego umożliwi jej mieszkańcom nowy identyfikator S, którego wydawaniem zajmie się w drugim kwartale roku Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach.

Pomimo zamknięcia Starówki dla ruchu aut, wszyscy kierowcy będą mogli przejechać przez plac Inwalidów Wojennych oraz ul. Górnych i Dolnych Wałów. 

Po wprowadzeniu zmian wszyscy kierowcy przejadą przez niemal w całości zamkniętą Starówkę dwoma trasami: 

 • od strony ul. Zwycięstwa – przez plac Inwalidów Wojennych, ul. Kościelną, pl. Wszystkich Świętych, ul. Przy Raciborskiej Bramie, ul. Kaczyniec – w kierunku ul. Górnych Wałów; 
 • od strony ul. Dworcowej i Dolnych Wałów – ul. Matejki, fragmentem łączącym się z ul Basztową. 

Zmianie ulegnie obszar A strefy płatnego parkowania w Gliwicach!

Poszerzona Strefa Ograniczonej Dostępności na Starówce zostanie wyłączona ze strefy A płatnego parkowania w Gliwicach. Część zlokalizowanych tam płatnych miejsc postojowych zostanie przekazana do BEZPŁATNEGO parkowania mieszkańcom strefy SOD posiadającym identyfikator A. Miejsca te powiększą dotychczasowy zasób około 120 wewnętrznych stanowisk parkingowych, dostępnych w obrębie posesji na Starówce. 

Do dyspozycji wszystkich kierowców pozostaną miejsca parkingowe poza strefą SOD – na obrzeżach strefy A płatnego parkowania w Gliwicach oraz miejsca płatnego postoju w strefie B.

Przewidziano również, że na jedno mieszkanie w Strefie Ograniczonej Dostępności na Starówce będzie przysługiwał jeden identyfikator A pozwalający na parkowanie w strefie SOD. Na ewentualny drugi pojazd mieszkaniec strefy SOD będzie mógł otrzymać identyfikator B umożliwiający czasowy postój do 15 minut. 

Zarząd Dróg Miejskich ma zająć się wydawaniem identyfikatorów nowym użytkownikom strefy SOD w drugim kwartale tego roku. Warto wiedzieć, że istniejące – dotychczasowe – identyfikatory A i B będą obowiązywały w całej rozszerzonej strefie SOD do wygaśnięcia ich terminu ważności. Jak przewiduje ponadto Zarząd Dróg Miejskich, mieszkańcy posiadający identyfikator B Strefy Ograniczonej Dostępności będą mieli możliwość jego zamiany na identyfikator A umożliwiający bezpłatne parkowanie.

Ważne zmiany na Starówce i ul. Siemińskiego w Gliwicach! / fot. UM Gliwice

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również