Każdego dnia stoją na straży naszego bezpieczeństwa, dbają o porządek publiczny i podejmują liczne interwencje – wszystko to w trosce o jakość życia mieszkańców Gliwic. Jak co roku, 29 sierpnia, uczciliśmy Dzień Straży Miejskiej, dziękując wszystkim funkcjonariuszom za gotowość niesienia pomocy i życząc im spokojnej służby.
Dziękujemy za Waszą służbę!
Uroczystość, która odbyła się w Centrum Edukacyjnym im. św. Jana Pawła II, była także okazją do wręczenia funkcjonariuszom przez zastępcę prezydent Gliwic, Jarosława Ziębę oraz nową komendant Straży Miejskiej, Bożenę Frej, decyzji o awansach oraz wyróżnień, m.in. za ratowanie ludzkiego życia.
– Często mam okazję obserwować Państwa zaangażowanie w trakcie pełnienia codziennych obowiązków, które oficjalnie określa się jako „ochrona porządku publicznego”. Ta pojemna, a przy tym lakoniczna formuła zawiera niezwykle ważne zadanie: troskę o nas wszystkich – mieszkających i przebywających na terenie Gliwic. To nie zawsze łatwa i przyjemna praca z osobami, które nasz spokój i bezpieczeństwo próbują zakłócić na różne sposoby i z różnych pobudek. Dziękując za Waszą codzienną służbę, życzę Wam, by była ona spokojna i bezpieczna. Niech praca ta przynosi Wam satysfakcję i umożliwia rozwój – mówił zastępca prezydent Gliwic, Jarosław Zięba.
Straż Miejska działa w Gliwicach od ponad 30 lat
Gliwicka Straż Miejska powstała w 1991 roku decyzją Rady Miejskiej. Na samym początku działalności Straży Miejskiej służyło w niej 20 funkcjonariuszy. Obecnie w jednostce pracują łącznie 100 osoby, wśród nich 30 strażniczek i 48 strażników. Zmieniła się także średnia liczba zgłoszeń od mieszkańców – ponad 30 lat temu było ich do 15 dziennie, a aktualnie wpływa około 35 dziennie.
Tylko od początku bieżącego roku gliwiccy strażnicy miejscy przeprowadzili łącznie 11 337 interwencji, z których 4887 dotyczyło ruchu drogowego, 2197 ładu i porządku, a 1682 ochrony środowiska.
Do zadań strażników miejskich należy m.in. dbanie o ład i porządek publiczny. Funkcjonariusze interweniują w sprawach związanych z zakłócaniem spokoju, nieprawidłowym parkowaniem, spożywaniem alkoholu w miejscach publicznych, dzikimi wysypiskami śmieci i przydomowymi paleniskami czy uszkodzoną infrastrukturą techniczną. Udzielają także pierwszej pomocy potrzebującym, wspierają osoby w kryzysie bezdomności oraz pomagają rannym zwierzętom. Prowadzą również działania związane z profilaktyką, m.in. prelekcje w placówkach oświatowych, znakowanie rowerów czy kontrole placów zabaw. Ważną częścią ich codziennej pracy są także spotkania z mieszkańcami i wsłuchiwanie się w ich potrzeby. Strażnicy przyjmują zgłoszenia m.in. pod nr. tel. 986 lub 32/231-69-55.