Wiadomości z Gliwic

Więcej ogródków, mniej aut na Starówce

  • Dodano: 2020-07-11 08:30, aktualizacja: 2020-07-10 09:04

Zgodnie z deklaracją władz Gliwic działających w porozumieniu z Radą Dzielnicy Śródmieście, do połowy lipca zostaną wprowadzone konieczne zmiany w organizacji ruchu i wydane decyzje umożliwiające wystawienie ogródków gastronomicznych na uliczkach gliwickiej Starówki.

W rezultacie już wkrótce na starym mieście pojawią się nowe, letnie kawiarenki. Odmieniona przestrzeń miejska będzie bezpieczna i przyjazna dla gliwiczan i turystów dzięki zmianom w ulicznym ruchu. Nie będą one obowiązywały mieszkańców Starówki, dostawców oraz służb miejskich.

Zmniejszone opłaty

Lokale, które do tej pory nie miały możliwości zaaranżowania ogródków ze względu na zajęty pas drogowy, dzięki ograniczeniu ruchu na Starówce teraz taką możliwość zyskają. Opłata za ich wystawienie została zmniejszona przez miasto o 70%. W ten sposób Gliwice wspierają kawiarnie, bary i restauracje, które w związku z epidemią koronawirusa przez kilka tygodni były zamknięte. Przypomnijmy, że w ramach wsparcia dla właścicieli lokali gastronomicznych Zarząd Dróg Miejskich zajął się wszystkimi formalnościami związanymi ze zmianą organizacji ruchu. To spore ułatwienie, ponieważ zwyczajowo to podmiot składający wniosek o zajęcie pasa drogowego jest odpowiedzialny za przygotowanie tej skomplikowanej dokumentacji.

Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał do tej pory pozwolenia dla 23 nowych kawiarenek na gliwickiej Starówce. Umożliwi to ZDM-owi przekazanie starającym się o nie przedsiębiorcom niezbędnych zgód na zajęcie pasa drogowego.

Jak będą wyglądały zmiany w organizacji ruchu?

  • Ul. Plebańska zostanie wyłączona z ruchu samochodowego na odcinku od ul. Średniej do pl. Wszystkich Świętych,
  • Ciąg ulic Raciborskiej i Krupniczej zostanie wyłączony z ruchu od przecięcia Raciborskiej ze Średnią do przecięcia Krupniczej z Kaczyniec,
  • Ul. Średnia zamieni się w drogę jednokierunkową – ruch będzie się odbywał od ul. Grodowej do pl. Inwalidów Wojennych.

Możliwy tam będzie tylko konieczny dowóz towarów w wyznaczonym czasie (postój do 15 minut) i – w razie konieczności – zatrzymywanie się pojazdów uprzywilejowanych. Także mieszkańcy będą mieli zapewniony dojazd do swoich posesji. Dzięki zmianom rejon ożyje, zwiększy się ruch pieszych, a przestrzeń będzie sprzyjała spokojnemu biesiadowaniu.

Kawiarenki powstaną także na ul. Zwycięstwa, Bankowej i Bednarskiej. Tam, gdzie to będzie konieczne, ogródki staną w miejscach obecnego postoju samochodów, w zamian zaś będzie możliwość korzystania z wielopoziomowych parkingów przy ul. Jana Pawła II i Dunikowskiego.

Temat ograniczenia ruchu na gliwickiej Starówce w ścisłym, historycznym centrum Gliwic pojawił się już wcześniej, w programie wyborczym prezydenta Adama Neumanna. Zmiany miały przebiegać równolegle z zapewnieniem nowych miejsc parkingowych. Epidemia koronawirusa przyspieszyła bieg wydarzeń. Miasto prowadzi już rozmowy z Radą Dzielnicy Śródmieście oraz Instytutem Onkologii i Politechniką Śląską w kwestii zmiany systemu parkingów oraz stworzenia nowych wielopoziomowych miejsc do parkowania.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również