Wiadomości z Gliwic

Wirtualne szkolenia lepsze niż rzeczywistość

  • Dodano: 2018-09-14 10:15, aktualizacja: 2018-09-14 11:25

Nowoczesne systemy szkoleniowe i symulatory, które powstają w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym OBRUM, zostały zaprezentowane na międzynarodowych targach w Kielcach. Gliwicki ośrodek przedstawił również autorski projekt zasilania czołgów.

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach, to największe w Europie środkowej targi przedstawiające nowości obronne z całego świata. Wśród międzynarodowych gości zaprezentowało się ponad 320 polskich firm. Wśród nich był Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych OBRUM z Gliwic.

Prezentowane przez OBRUM symulatory wykorzystujące elementy rzeczywistości rozszerzonej (AR) to technologia nowej generacji, łącząca w interaktywny sposób obraz świata rzeczywistego z elementami generowanymi cyfrowo. Nałożenie tych obu widoków pozwala na tworzenie aplikacji interaktywnych, w których widz może oglądać obiekty z dowolnej pozycji i perspektywy.

Tego typu narzędzia szkoleniowe wykorzystywane są do nauki obsługi, procedur przygotowawczych czy zachowania bezpieczeństwa eksploatacji różnego rodzaju urządzeń. Na targach można było bliżej zapoznać się z dwoma produktami OBRUM – zestawami do obsługi i naprawy silnika Jelcza i eksploatacji mostu MS-20 Daglezja.

Ośrodek Badawczo-Rozwojowym Urządzeń Mechanicznych OBRUM przedstawił również na targach alternatywne zasilanie, które może być użyte w czołgach typu T-72. Dodatkowy zespół zasilający (APU) zamontowany jest w taki sposób, by jego montaż i demontaż był możliwy bez konieczności unieruchamiania maszyny. APU składa się z trzech podstawowych komponentów: prądnicy, sprężarki klimatyzacji oraz pompy hydraulicznej HAVE. Ten ostatni element jest napędzany poprzez innowacyjne rozwiązanie dotyczące przeniesienia napędu jak i wytłumienia drgań pochodzących od silnika. Produkt był nominowany do nagrody Defender.

Obecność na kieleckich targach była także okazją do świętowania 50-lecia, które w tym roku obchodzi OBRUM. (kr)

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.