Wiadomości z Gliwic

Współpraca dla dobra gliwiczan

  • Dodano: 2019-10-10 11:15

Umiejętność wykorzystania kapitału prywatnego do realizacji zadań publicznych jest jedną z cech dobrego zarządzania miastem.

Dzięki temu można efektywniej wykorzystać publiczne pieniądze, przyspieszyć inwestycje, zaoferować mieszkańcom lepszą infrastrukturę i usługi oraz stworzyć warunki do szybszego rozwoju dla lokalnego biznesu.

W Gliwicach tego typu działania prowadzone są z powodzeniem od lat

W ich wyniku mamy m.in. dogodne  rozwiązania drogowe, więcej miejsc w żłobkach i przedszkolach oraz szerszą ofertę edukacyjną i sportową.

Choć zdaniem kolejnych rządów współpraca sektora publicznego z prywatnym jest dla rozwoju naszego kraju bardzo pożądana, aktualne przepisy wcale jej nie ułatwiają. Ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym w Polsce jest pisana od wielu lat i nieustannie modyfikowana. Wymagane procedury są tak skomplikowane, a na obie strony umowy czyha tyle zagrożeń prawnych, że  niejednokrotnie sprawne przeprowadzenie inwestycji staje się niemożliwe. Dlatego my w Gliwicach robimy to inaczej – na podstawie prawa cywilnego. Dzięki porozumieniom z podmiotami prywatnymi wiele w mieście osiągnęliśmy - mówi Adam Neumann, zastępca prezydenta Gliwic.

DLA PŁYNNEJ JAZDY

Miasto zawarło w ostatnich latach 10 porozumień z inwestorami ws. budowy lub rozbudowy dróg w celu skomunikowania inwestycji z drogami publicznymi. W pięciu kolejnych tego typu przypadkach trwają rozmowy zmierzające do zawarcia takich porozumień.

Jednym z pierwszych, spektakularnych przykładów udanej współpracy miasta z prywatnym inwestorem była rozbudowa układu drogowego w pobliżu dzisiejszego PH Arena. Inwestycja została zrealizowana na mocy porozumienia z firmą Carrefour Polska, która poniosła koszty w wysokości ok. 25 mln zł. Dzięki współpracy miasta z francuskim inwestorem gliwiczanie zyskali nie tylko drugie (po CH Forum) centrum handlowe i nowe miejsca pracy, ale również parking na 1000 miejsc w rejonie cmentarza Centralnego oraz węzeł  komunikacyjny w obrębie DK-88, będący początkiem południowo-zachodniej obwodnicy drogowej miasta. To nie koniec – firma  przekazała miastu również darowiznę na drogi w wysokości prawie 5,3 mln zł oraz 17,2 mln zł z tytułu zamiany gruntów.

Kolejnym inwestorem, który przy okazji budowy swoich obiektów w Gliwicach przeprowadził rozbudowę i przebudowę miejskiego układu drogowego, był AUCHAN. Firma wydała 61 mln zł na przebudowę skrzyżowania przy ulicy Rybnickiej. Na podstawie porozumienia z miastem nad ulicą Rybnicką wzniesiono obiekty mostowe, zbudowano też dojazdy do tego obiektu wraz z rondem, przebudowano skrzyżowanie w ciągu ul. Rybnickiej, dzięki temu można bezpiecznie przemieszczać się na trasie Knurów – Żernica oraz jeździć z tych miejscowości w kierunku Gliwic i  Rybnika. Do tamtej pory było to jedno z najbardziej kolizyjnych skrzyżowań w mieście.

Prywatny kapitał został również zaangażowany w budowę fragmentu południowej obwodnicy Gliwic w obszarze ronda Zesłańców Sybiru (nowej drogi o długości ok. 800 m wraz z dwoma nowymi rondami).

DLA ZDROWIA

Dzięki owocnej współpracy miasta z partnerem prywatnym już niedługo  mieszkańcy dzielnicy Obrońców Pokoju będą mieli komfortową przychodnię, a ich dzieci więcej miejsca w przedszkolu. Nowy budynek przy ul. Paderewskiego, o powierzchni 400 m2, pomieści 13 nowoczesnych gabinetów i będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Koszty inwestycji  zostały podzielone. Miasto przekazało działkę w wieloletnią dzierżawę oraz pokryło koszty budowy do stanu surowego, montażu instalacji i urządzeń technicznych bez tzw. białego montażu. Alma-Med opracowała dokumentację projektową, po jej stronie jest również wykończenie budynku oraz  zagospodarowanie terenu. Po przenosinach przychodni do nowego obiektu, dodatkowe pomieszczenia dla dzieci z dzielnicy zyska ZS-P nr 4.

DLA UCZNIÓW

Choć rząd przekazuje środki dla szkół publicznych i prywatnych w jednakowej wysokości – w przeliczeniu na jednego ucznia – pieniądze te nie wystarczają nawet na wynagrodzenia dla nauczycieli. Dlatego miasto, by zagwarantować dzieciom dobre warunki do nauki, pokrywa większą część kosztów prowadzenia placówek publicznych z własnych środków. Szkoły prywatne natomiast korzystają z preferencyjnych stawek dzierżawy nieruchomości oraz dopłat do prac remontowych. Dzięki tej współpracy Gliwice mają szerszą i lepszą  ofertą  oświatową, a szkoły prywatne mniejsze koszty, co przekłada się na niższe czesne i dostępność dla szerszego grona mieszkańców.

DLA MALUSZKÓW

W Gliwicach 13 żłobków niepublicznych korzysta z miejskich dopłat. Dzięki temu w zasięgu sporej grupy rodziców jest ok. 800 miejsc dla maluszków, ponieważ dzięki wsparciu miasta opłaty w prywatnych placówkach są mniejsze nawet o 500 zł miesięcznie. Wzrasta popyt na taką formę opieki, co wpływa na szybki rozwój sieci prywatnych żłobków w Gliwicach. Co więcej miasto, określając preferencyjne warunki konkursu, wpływa na to, by takie placówki powstawały tam, gdzie są najbardziej potrzebne.

DLA REKREACJI

Ok. 44 mln łącznie kosztowało miasto wybudowanie czterech przyszkolnych hal sportowych: przy ul. Górnych Wałów, Kozielskiej, Chorzowskiej i Partyzantów. Zgodnie z założeniami, nie służą one jedynie uczniom, ale pełnią szerszą funkcję – centrów kultury i rekreacji. Dwie z nich (przy ul. Górnych Wałów i  Chorzowskiej) udało się miastu z powodzeniem wydzierżawić prywatnemu przedsiębiorcy. Musi on udostępniać hale pobliskim szkołom i pokrywać koszty eksploatacji budynków i remontów, ale jednocześnie może czerpać  zyski z wynajmu pomieszczeń na cele prowadzenia działalności rekreacyjnej lub targowej. W hali przy ul. Górnych Wałów funkcjonuje m.in. siłownia, a cyklicznie odbywają się np. giełdy minerałów. Kolejnym przykładem udanej współpracy z kapitałem prywatnym jest pływalnia Neptun, prowadzona przez prywatnego przedsiębiorcę na podstawie koncesji. W tym wypadku również  miasto oszczędza na kosztach eksploatacji obiektu, a mieszkańcy zyskali ofertę o wiele szerszą niż na pozostałych, miejskich pływalniach. W Neptunie znajdą strefę saun, bawialnię dla dzieci oraz ciekawą ofertę zajęć sportowo-rekreacyjnych.

Następna informacja

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.