Wiadomości z Gliwic

Wybory już za miesiąc. O czym pamiętać?

  • Dodano: 2019-12-05 12:15

Równo miesiąc dzieli nas od przedterminowych wyborów prezydenta Gliwic, przypadających 5 stycznia.

Zostaną przeprowadzone w związku z uzyskaniem mandatu senatora przez Zygmunta Frankiewicza, wieloletniego włodarza miasta. W związku ze zbliżającym się głosowaniem Wydział Spraw Obywatelskich UM w Gliwicach przypomina o trzech terminach, istotnych dla osób starszych i niepełnosprawnych, a także zainteresowanych kandydowaniem na członka obwodowej komisji wyborczej (OKW).

  • 16 GRUDNIA upływa termin zgłoszenia przez wyborcę swojej kandydatury na członka OKW. Kandydat na członka obwodowej komisji wyborczej musi mieć ukończone 18 lat najpóźniej w dniu dokonania zgłoszenia i powinien być wpisany do rejestru wyborców na obszarze województwa śląskiego. Należy podkreślić, że kandydatura zgłoszona samodzielnie przez wyborcę może być wzięta pod uwagę przez komisarza wyborczego dopiero w sytuacji, gdy liczba zgłoszonych przez komitety wyborcze kandydatów na członków obwodowej komisji wyborczej będzie mniejsza niż ustawowy skład komisji.

Zgłoszenia przyjmowane są w budynku UM w Gliwicach przy ul. Zwycięstwa 21 (Wydział Spraw Obywatelskich, pok. nr 223 na II piętrze), w godzinach urzędowania.

  • 23 GRUDNIA upływa termin zgłaszania przez wyborców niepełnosprawnych zamiaru głosowania korespondencyjnego. Zgłoszenia dokonuje się w godzinach pracy Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Katowicach obsługującej Komisarza Wyborczego (40-032 Katowice, pok. 155 ul. Jagiellońska 25, tel. 32/256-16-02, 32/255-58-56, faks 32/255-40-53,  e-mail: katowice@kbw.gov.pl), od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 do 15.30.
  • 27 GRUDNIA upływa termin składania przez wyborców niepełnosprawnych oraz osoby, które najpóźniej w dniu głosowania kończą 75 lat, wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania.

Wnioski przyjmowane są w Urzędzie Miejskim w Gliwicach przy ul. Zwycięstwa 21, (Wydział Spraw Obywatelskich, pok. nr 231 na II piętrze), w godzinach urzędowania.

Szczegółowe informacje wyborcze oraz wzory wniosków dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej UM w Gliwicach:

https://bip.gliwice.eu/przedterminowe_wybory_prezydenta_miasta_gliwice_-_2020_r_

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.