Wiadomości z Gliwic

Wyciągarki samochodowe - jak dobrać właściwą moc wyciągarki?

  • Dodano: 2021-09-20 10:15, aktualizacja: 2021-09-21 10:26

Zdarzają się sytuacje, w których czterokołowiec może ugrząźć na mokrym terenie. W takich sytuacjach pomocna może okazać się wyciągarka do samochodu. Problematyczna może jednak okazać się kwestia doboru odpowiedniej mocy, która będzie wystarczająca w naszym przypadku. Dlaczego wyciągarka samochodowa jest tak ważna? Jakie rodzaje wyciągarek możemy wyróżnić? W jaki sposób dobrać optymalną moc wyciągarki samochodowej? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule.

Dlaczego wyciągarka samochodowa jest tak ważna?

Nie da się ukryć, że wyciągarki mogą okazać się bardzo przydatne. Regularnie dochodzi do losowych incydentów, w wyniku których wjeżdżamy w podmokły teren, który jest w dodatku dość stromy. Niekiedy na środku drogi znajduje się zawalone drzewo. Na pierwszy rzut oka wydaje nam się, że są to komplikacje niemalże nie do pokonania. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby w takich przypadkach skorzystać z możliwości wyciągarek. Liny kinetyczne i trapy mogą nie być wystarczające - wyjechanie z błota i z kolein bez pomocy wyciągarki to niekiedy coś niemożliwego. Pamiętajmy, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć tego, co stanie się na drogach. Właśnie dlatego powinniśmy przygotować się na każdą ewentualność. Dzięki wyciągarce pokonamy nawet z pozoru bardzo wymagający teren.

Jakie rodzaje wyciągarek możemy wyróżnić?

Na rynku motoryzacyjnym znaleźć można trzy rodzaje wyciągarek. W zależności od tego, jaki napęd posiadają, wyróżnić możemy egzemplarze elektryczne, mechaniczne, a także te hydrauliczne. Jeśli chodzi o te pierwsze - napędzane są przez silnik, który pobiera prąd z naszego akumulatora. Wyciągarki mechaniczne są montowane na stałe. Ich cechą charakterystyczną jest pobieranie mocy z napędu czterokołowca. Co ciekawe, ich moment obrotowy równy jest momentowi obrotowemu jednostki napędowej. Tego typu modele w sposób szczególny zalecane są do samochodów terenowych. Jeśli chodzi o wyciągarki hydrauliczne, to działają one dzięki własnemu silnikowi. Polecane są do pojazdów ciężarowych i tych terenowych. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że rodzaj napędu jest jednym z podstawowych czynników, który wpływa na cenę. Największą popularnością cieszą się wyciągarki hydrauliczne. 

W jaki sposób dobrać optymalną moc wyciągarki samochodowej?

Moc wyciągarek samochodowych powinna być dobierana w zależności od tego, z jaką masą pojazdu mamy do czynienia. Przykładowo w przypadku małego pojazdu, który wyróżnia się niewielkim alternatorem, nie warto montować wyciągarki, której moc jest stosunkowo wysoka. Dlaczego? Nie będzie ona w pełni ładować, w konsekwencji i tak nie wykorzystamy maksymalnego potencjału. Przykładowo wyciągarka o mocy oscylującej w granicach 10 KM jest w stanie bez większych problemów poradzić sobie z pojazdem, którego masa wynosi ponad 4 tony. Jeśli nasz pojazd jest jednak mniejszy, wystarczająca może okazać się wyciągarka o mocy od 5 do 7 KM. Pamiętajmy o tym, że parametr ten spada razem z ilością zwojów liny - ma to również bezpośredni wpływ na szybkość działania sprzętu. Nadal zastanawiasz się, jaką wyciągarkę samochodową wybrać? Zapoznaj się z artykułem "Wyciągarki samochodowe: Która z nich jest odpowiednia dla Ciebie?", aby rozwiać wszelkie wątpliwości. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.