Gliwice - portal miejski mojeGliwice.pl

Wiadomości z Gliwic

Wygodniej i szybciej zarejestrujesz samochód

  • Dodano: 2018-09-06 11:15

Rejestracja pojazdu wymaga osobistej wizyty w urzędzie i dopełnienia szeregu formalności. Już wkrótce klienci gliwickiego magistratu będą mogli załatwić tego typu sprawy nieco wygodniej. Rusza nowy system rezerwacji, a jednym z jego elementów jest możliwość umówienia wizyty w urzędzie przez Internet, bez wychodzenia z domu.

Nie tylko w Gliwicach, ale w całym kraju zarejestrowanie pojazdu w ostatnim czasie wymagało od klientów urzędów ogromnych pokładów cierpliwości. Od listopada 2017 r., po wprowadzeniu przez ministra cyfryzacji Centralnej Ewidencji Pojazdów CEPIK, czas oczekiwania na załatwienie sprawy znacznie się wydłużył. Mocno niedopracowany w momencie wdrażania system informatyczny generuje błędy, na bieżąco zgłaszane przez urzędników do Ministerstwa Cyfryzacji. Ministerstwo z kolei deklaruje, że dopełni wszelkich starań by tzw. otwarte błędy pojawiające w urzędach zostały obsłużone w możliwie najszybszym terminie.

Deklaracje Ministerstwa to za mało, zwłaszcza, że systematycznie rośnie liczba klientów Referatu Rejestracji Pojazdów. W 2017 roku jego pracownicy obsłużyli 80 502 klientów realizując 92 361 spraw. Do końca lipca bieżącego roku urzędnicy zrealizowali już 57 446 spraw, zgłoszonych przez 49 668 klientów. Co więcej, wszystko wskazuje na to, że ta wzrostowa tendencja będzie się nadal utrzymywać.

W tej sytuacji konieczne stało się podjęcie działań zmierzających do usprawnienia obsługi. Ma temu służyć m.in. nowoczesny, bardziej przyjazny dla klientów system kolejkowy. Dużą zmianą będzie możliwość rezerwacji kolejki do rejestracji pojazdów przez Internet. Będzie można sprawdzić, ile osób czeka na załatwienie sprawy i umówić wizytę w urzędzie.

Bardzo prosimy klientów zainteresowanych rezerwacją internetową o wcześniejsze zapoznanie się z kartami usług dedykowanymi dla poszczególnych rodzajów spraw, tak aby podczas umówionej wizyty sprawa mogła zostać załatwiona. Zachęcamy również do kontaktów telefonicznych i upewnienia się, jakie dokumenty są potrzebne do załatwienia sprawy – mówi Beata Szczepankiewicz, naczelnik Wydziału Komunikacji Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

Szczegółowe informacje można uzyskać dzwoniąc do Referatu Rejestracji Pojazdów (tel. 32/238-54-85, 32/239-13-29, 32/289-54-03, 32/289-11-79, 32/238-54-96).

Karty usług dostępne są w zakładce BIP Wirtualne Biuro Obsługi pod adresem https://bip.gliwice.eu/wirtualne_biuro_obslugi. Załatwienie sprawy w sposób tradycyjny, czyli podczas nieumówionej wcześniej wizyty w urzędzie, będzie nadal możliwe na tych samych zasadach.

System kolejkowy to nie jedyne usprawnienie, które Urząd Miejski w Gliwicach planuje wprowadzić, aby skrócić czas oczekiwania na załatwienie sprawy w Referacie Rejestracji Pojazdów. W przyszłym miesiącu w fili urzędu na ul. Jasnej zostaną uruchomione dodatkowe stanowiska obsługi klienta. W obydwu filiach będzie obowiązywał ten sam zintegrowany system kolejkowy. (mt)

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.