Wiadomości z Gliwic

Zasady BHP na budowie - jak dbać o bezpieczeństwo?

  • Dodano: 2021-03-25 10:45, aktualizacja: 2021-03-26 14:29

Budowa to miejsce, w którym prawdopodobieństwo wystąpienia wypadku jest relatywnie wysokie. Z tego powodu istotne jest zagwarantowanie bezpieczeństwa pracownikom oraz wszystkim osobom, które znajdą się na miejscu robót. Jest to możliwe dzięki znajomości i stosowaniu zasad BHP. Gdzie ich szukać i o czym należy pamiętać, by zorganizować bezpieczną budowę?

Zasady BHP na budowie - skąd wynikają?

Zasady bezpieczeństwa na budowie określone są w Kodeksie pracy oraz w Prawie budowlanym, a także w tekście rozporządzenia  Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Nadzór nad przestrzeganiem zasad BHP sprawuje Państwowa Inspekcja Pracy, która może kontrolować ich stosowanie, wysyłając na miejsce robót inspektora BHP. 

Jednak by budowa była naprawdę bezpieczna, oprócz znajomości zasad, niezbędne jest ich egzekwowanie oraz poczucie odpowiedzialności pracowników. Stosowanie się do procedur oraz przewidywanie następstw wykonywanych czynności jest konieczne, by eliminować sytuacje zagrażające życiu lub zdrowiu.

Zbiorowe i indywidualne bezpieczeństwo na budowie

Środki ochrony dzieli się zwyczajowo na dwie grupy:

  • środki ochrony zbiorowej,
  • środki ochrony indywidualnej.

Środki ochrony zbiorowej stanowią zabezpieczenie dla wszystkich osób przebywających na terenie budowy. W tej grupie uwzględniamy zatem różnego rodzaju rusztowania, barierki i innego rodzaju osłony, np. mostki nad wykopami czy pokrywy zabezpieczające.

Środki ochrony indywidualnej natomiast to stroje ochronne (odzież robocza), maski, hełmy, gogle, rękawice czy ochraniacze. W tej grupie uwzględnia się także elementy chroniące przed upadkiem z wysokości, takie jak szelki lub uprzęże. Środki ochrony indywidualnej to zatem wszystkie elementy, które bezpośrednio chronią konkretną osobę przed zagrożeniami. 

Organizacja budowy i narzędzia

Trzeba pamiętać, że za bezpieczeństwo na budowie odpowiada bezpośrednio kierownik budowy oraz kierownicy poszczególnych robót, czyli osoby, która planują i koordynują wykonywane prace. Spoczywa na nich obowiązek odpowiedzialnego działania, a więc takiego, które zabezpiecza pracowników przed wypadkiem. Za bezpieczeństwo jest odpowiedzialny także sam inwestor, który musi dołożyć wszelkich starań, by zorganizować budowę w sposób zgodny z zasadami BHP.

Co wpływa na bezpieczeństwo budowy? Miejsce robót musi być ogrodzone i odpowiednio oznakowane. Wymagane jest utworzenie ciągów komunikacyjnych, które powinny być znane wszystkim pracownikom. Dotyczy to także obowiązujących dróg ewakuacyjnych. Poruszające się po placu budowy maszyny powinny wydawać dźwięki ostrzegawcze, np. w trakcie cofania. Konieczne jest także wywieszenie tablicy informacyjnej z najważniejszymi informacjami o inwestycji. Wszyscy pracownicy powinni otrzymać narzędzia niezbędne do wykonywania pracy oraz zostać zapoznani z zasadami ich używania.

Trzeba również pamiętać, że materiały budowlane muszą być składowane tylko w określonych miejscach. Zasada ta dotyczy także takich elementów jak odpady pochodzące z wyburzeń lub demontażu, np. fragmentów ścian czy fundamentów. Najwygodniej jest składować je w specjalnych kontenerach, a ich utylizację zlecić specjalistom - wywóz gruzu w Gliwicach i innych miejscowościach południowej Polski przeprowadza na przykład firma Eko-logis.

Przepisy BHP na budowie. O czym jeszcze warto pamiętać?

Wśród dobrych praktyk warto wymienić elementy, od których powinno zaczynać się wdrożenie nowych pracowników. Bardzo ważne jest szkolenie BHP. Na budowie ma ono szczególne znaczenie, ponieważ pracownik będzie spotykał się na co dzień wieloma potencjalnie niebezpiecznymi sytuacjami 

Zasady bezpieczeństwa na budowie to bardzo obszerna dziedzina, na którą składa się wiele przepisów i zasad, których należy bezwzględnie przestrzegać. Aby upewnić się, że bezpieczeństwo we wszystkich koniecznych aspektach zostało zapewnione, warto uzupełnić listę kontrolną BHP. Na budowie jest ona niezbędna do przeprowadzenia samokontroli w zakresie zabezpieczenia miejsca robót i pracowników przed zagrożeniami. 

Aby mieć pewność, że prace prowadzimy zgodnie z obowiązującymi przepisami, konieczne jest dokładne zapoznanie się z odpowiednimi aktami prawnymi.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.