Wiadomości z Gliwic

Zatrzymano 22 obcokrajowców w dostawczaku

  • Dodano: 2023-08-29 14:00

Wspólne działania służb – Policji oraz Straży Granicznej – doprowadziły do zatrzymania przemytnika, który w samochodzie dostawczym przewoził 22 nielegalnych imigrantów z Syrii. Jak się okazało, sam pojazd został wcześniej przywłaszczony i wykorzystany do przemytu bez wiedzy jego właściciela.

Obcokrajowcy nielegalnie na terenie Polski 

Dzisiaj nad ranem gliwiccy policjanci, wspólnie z pogranicznikami, zatrzymali w rejonie MOP Kozłów przy autostradzie A4 22 cudzoziemców. W wyniku przeprowadzonej kontroli ustalono, że młodzi mężczyźni wjechali na teren naszego kraju nielegalnie. Obcokrajowcy posiadali jedynie dokumenty potwierdzające pobyt krótkotrwały na terytorium Słowacji, z których wynika, że są obywatelami Syrii. Przywłaszczonym w województwie zachodniopomorskim pojazdem kierował 30-letni Polak. Celem tej podróży były prawdopodobnie Niemcy.

Kierowca okazał się być Polakiem 

Obecnie z cudzoziemcami prowadzone są czynności zmierzające do przekazania ich stronie słowackiej w ramach tzw. readmisji. Ponadto usłyszą oni zarzuty przekroczenia granicy RP wbrew przepisom i przy użyciu podstępu. Z kolei wobec kierowcy wszczęte zostanie postępowanie karne. Polak usłyszy zarzuty organizowania i pomocy w przekroczeniu granicy wbrew przepisom, za co grozi kara do 8 lat więzienia.

Policjanci wyjaśnią też sprawę samochodu i sporządzą wniosek o ukaranie za transport osób w nieprzystosowanym do tego pojeździe. Straż Graniczna wnioskuje zaś do prokuratora i sądu o zastosowanie wobec kierowcy środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.

Zatrzymano 22 obcokrajowców w dostawczaku / fot. Śląska.POLICJA.pl


Źródło: Komenda Miejska Policji w Gliwicach

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również