Wiadomości z Gliwic

Zazieleniamy Gliwice

  • Dodano: 2021-08-26 12:15

Ciekawie zapowiada się otwarcie zieleńca przy ul. Rybnickiej. W parkowej scenerii zabrzmią znane melodie z bajek Disneya. Równocześnie zainaugurowana zostanie akcja sadzenia drzew, którą rozpocznie PWiK – jedna z miejskich spółek.

Renowacją zieleńca przy ul. Rybnickiej 27 zajęła się miejska spółka Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, które tuż obok, w historycznej willi, ma swoją siedzibę. Celem było udostępnienie mieszkańcom zielonego i estetycznego miejsca, w którym można by odpocząć, co jest szczególnie ważne w dość gęsto zabudowanym obszarze.

Pieczołowicie zajęto się terenem o powierzchni 6800 m2. PWiK postanowiło w niewielkim stopniu ingerować w ukształtowanie terenu, zachować zacienione miejsca, zastosować naturalne materiały oraz zadbać o dobrą retencję wody. Zachowano stare drzewa i poddano je zabiegom pielęgnacyjnym, urządzono spory trawnik. Konieczna była rekultywacja gruntu, a największe wyzwanie stanowiło usunięcie grubej betonowej warstwy o powierzchni 1600 m2. Zastąpiła ją zieleń. Całość dopełnią różnego rodzaju siedziska. W efekcie będzie tu miejsce na chwilę relaksu, leżakowanie czy zabawę.

Otwarcie zieleńca zaplanowano na 1 września na godz. 16.00

Minipark ma służyć mieszkańcom w różnym wieku. Na otwarcie przygotowano familijny koncert „Zaczarowany świat Walta Disneya”. Najpiękniejsze piosenki  z bajek i produkcji filmowych wytwórni Walta Disneya zaśpiewają wokaliści jazzowi: Justyna Jarząbek, Alicja Witomska i Kacper Bator. Będzie można usłyszeć m.in. takie utwory, jak: „Kolorowy wiatr”, „Mam tę moc”, „Ani słowa”, „Marzenia mam”, „Pół kroku stąd”, „Nie bój się chcieć”.   

Tego dnia Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji chce także zainaugurować symbolicznie nową akcję „Zazieleniamy Gliwice”. Ideą nadrzędną będzie sadzenie drzew,
a akcja ma obejmować działania związane z tworzeniem nowych, zielonych przestrzeni miejskich.

– Akcja będzie bezpośrednio związana z kampanią „Zamień fakturę papierową na elektroniczną”. Chcemy zachęcać naszych odbiorców do rezygnacji z papierowych faktur na rzecz dokumentów elektronicznych. Ponadto w ten sposób powstałe oszczędności w części przeznaczymy na zakup drzew, które chcielibyśmy sadzić w różnych dzielnicach – informuje Adam Ciekański, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

Pierwsze drzewa zostaną posadzone 1 września na zieleńcu przy Rybnickiej, kolejne mają pojawiać się w przestrzeniach bliskich mieszkańcom. Jak informuje Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, lokalizacje mają być wybierane przy współpracy z radami dzielnic, a liczba drzew zależeć będzie głównie od liczby odbiorców regulujących płatności
w PWiK, którzy zdecydują się zrezygnować z faktur papierowych na rzecz dokumentów elektronicznych.

W ubiegłym roku PWiK wystawiło 130 000 faktur papierowych. – Jeśli połowa z nich byłaby w formie e-faktur, to za zaoszczędzone pieniądze można by kupić mniej więcej 650 sadzonek drzew. Poprzez drobną decyzję o sposobie rozliczenia, możemy pozytywnie wpływać na środowisko. Dlatego warto przyłączyć się do naszej akcji – zachęca prezes Ciekański. Informacja o tym, jak zamienić fakturę papierową na elektroniczną znajduje się na stronie internetowej pwik.gliwice.pl.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.