Wiadomości z Gliwic

„Zielona” przyszłość jest tu

  • Dodano: 2020-11-18 12:45, aktualizacja: 2020-11-18 13:47

Gliwice to jeden z liderów nowych technologii w Polsce. Tworzone w mieście nowoczesne rozwiązania znajdują praktyczne zastosowania w informatyce, robotyce, medycynie, lotnictwie i wielu innych dziedzinach. Dokonania te wspierają władze miasta, dostrzegając w przenikaniu się nauki i przemysłu kreatywnego nie tylko wymierne korzyści ekonomiczne i gospodarcze, lecz – w obliczu galopujących zmian klimatycznych – wielką szansę na lepsze jutro mieszkańców.

I właśnie tzw. zielonej transformacji oraz zastosowaniu w niej sztucznej inteligencji (AI) poświęcony był gliwicki Skyhacks Business Weekend (13–15 listopada), wypełniony dyskusjami ludzi nauki i samorządności, inspirującymi spotkaniami biznesowymi i konkursami dla najlepszych programistów od AI i startupów. Wydarzenie – przewidziane pierwotnie w Arenie Gliwice – odbyło się ze względów bezpieczeństwa zdalnie, na platformie online.

Gospodarzem Skyhacks Business Weekend był prezydent Gliwic Adam Neumann. Uczestnikami – łączący się zdalnie naukowcy z kraju i zagranicy, politycy, przedstawiciele biznesu i branży IT, programiści i inżynierowie.

– W Gliwicach nowoczesny biznes tworzony przez zdolnych absolwentów Politechniki Śląskiej rozwija ogromny potencjał i daje możliwości tworzenia kreatywnych rozwiązań oraz międzynarodowej współpracy w zakresie transferu technologii. To innowacyjne środowisko wspierane przez lokalny samorząd inspiruje do realizowania śmiałych przedsięwzięć naukowych i gospodarczych, zmieniających przyszłość tu i teraz, na naszych oczach – podkreślał możliwości Gliwic prezydent miasta Adam Neumann. Podczas inauguracji SBW przypomniał najważniejsze zmiany zachodzące w Gliwicach w ostatnich dekadach i nakreślił strategiczne cele miasta, akcentując znaczenie współpracy samorządu ze światem nauki, biznesu i przemysłu.

O potencjale Gliwic i Górnego Śląska, rozwijaniu projektu smart cities, elektromobilności i najważniejszych wyzwaniach związanych z zieloną transformacją regionu (od węgla w kierunku zielonej gospodarki przyszłości) dyskutowano podczas piątkowej sesji plenarnej online. Swoje projekty przedstawiały prelegentom m.in. dwie gliwickie spółki miejskie, będące partnerem wydarzenia – Śląska Sieć Metropolitalna i Przedsiębiorstwo Zagospodarowania Odpadów.

– Mówiliśmy o Gliwicach w kontekście rozwoju smart city, a więc o sieci szerokopasmowej i systemie miejskiego monitoringu, nowoczesnych technologiach w Strefie Płatnego Parkowania i sferze miejskiej reklamy świetlnej, wreszcie o analizach biznesowych dla samorządów. Obok wymiany doświadczeń w międzynarodowym gronie, dodatkowym wkładem Śląskiej Sieci Metropolitalnej w Skyhacks Business Weekend był udział w wydarzeniu mentora-specjalisty z dziedziny administracji i konfiguracji sieci lokalnych i rozległych – komentuje Agnieszka Olbrycht-Banach, prezes Śląskiej Sieci Metropolitalnej. Magdalena Budny, prezes zarządu gliwickiego Przedsiębiorstwa Zagospodarowania Odpadów, mówiąc o aspektach zielonej transformacji zaprezentowała uczestnikom SBW m.in. projekt Centrum Edukacji Ekologicznej, realizowany we współpracy z Politechniką Śląską w Gliwicach.

Obok wykładów, magnesem Skyhacks Business Weekend były rozłożone na trzy dni wielogodzinne konkursy: organizowany już po raz trzeci programistyczny AI/ML Hackathon oraz adresowany do młodych firm Business Hackathon.

W ramach maratonu programistów uczestnicy zmierzyli się z konceptem „Zielona transformacja i sztuczna inteligencja – razem dla planety”, znajdując za pomocą tzw. uczenia maszynowego inteligentne rozwiązania technologiczne dla wybranych wyzwań. Rozpatrywano m.in. problemy wskazane przez Przedsiębiorstwo Zagospodarowania Odpadów („Co, oprócz paliw RDF, można zrobić z nadmierną ilością styropianu pochodzącego z rozpakowywanego sprzętu AGD czy styropianu budowalnego?”; „Jakie rozwiązania mają szansę zaistnieć w kontekście przetwarzania wielkich gabarytów, zwłaszcza mebli?”). Przedsiębiorczy i kreatywni rywalizowali z kolei o możliwość zaprezentowania swojego pomysłu i skonsultowania go z mentorami. Obydwa konkursy spinał piątkowy Innovation Day pod auspicjami firmy z branży IT, Plug and Play Tech Center Vienna.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również