Wiadomości z Gliwic

Znaczenie kwasu foliowego dla kobiet w ciąży

  • Dodano: 2017-03-23 07:30, aktualizacja: 2017-03-23 07:37

Bez względu na to, czy informacja o ciąży to długo wyczekiwana wiadomość czy też grom z jasnego nieba, życie rodziny (a szczególnie przyszłej mamy) zmienia się nieodwracalnie. Dotychczasowe priorytety ustępują miejsca zupełnie nowym i znacznie ważniejszym zadaniom.

Jednym z najistotniejszych ciążowych przedsięwzięć jest zapewnienie dziecku jak najlepszych warunków do prawidłowego rozwoju. Do tego niełatwego zadania warto przygotowywać się już w ciąży. Jednym z pierwszych ogniw gwarantujących sukces jest suplementacja kwasu foliowego. Regularne przyjmowanie acidum folicum zapewni bowiem prawidłowy i zrównoważony rozwój płodu oraz uchroni dziecko przed wieloma wadami i chorobami.

 

Acidum folicum

Acidum folicum to organiczny związek chemiczny z grupy witamin B. Kwas foliowy występuje w postaci jasnożółtego proszku, który łatwo rozpuszcza się w wodzie. Najwięcej acidum folicum znajduje się w warzywach zielonych, szczególnie tych liściach, np. w szpinaku, dlatego witamina B9 jest stosunkowo łatwo dostępna w pożywieniu. Mimo to trzeba wiedzieć, że kwas foliowy jest niezwykle nietrwały i z łatwością ulega zniszczeniu pod wpływem działania wysokiej temperatury, promieni słonecznych lub nieodpowiedniego pH. Nietrwałość acidum folicum sprawia, że traci on swoje właściwości podczas obróbki żywności, przez co duża część społeczeństwa cierpi na jego niedobór. Na szczęście problem rozwiązuje suplementacja, która pozwala na uzupełnienie tego cennego składnika.

 

Niedobór kwasu foliowego

Niedobór kwasu foliowego jest niezwykle niebezpieczny dla kobiet w ciąży. Jednym ze skutków niedoboru kwasu foliowego może być bowiem zahamowanie wzrostu i odbudowy komórek, co prowadzi do trwałych uszkodzeń płodu. Niedobór acidum folicum powoduje wady cewy nerwowej płodu, dlatego też przyszłe mamy powinny bezwzględnie suplementować kwas foliowy, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia zaburzeń. Niedobór kwasu foliowego może także doprowadzić do zmniejszenia liczby czerwonych krwinek we krwi, co z kolei bywa przyczyną anemii. Pacjenci cierpiący na niedobór acidum folicum skarżą się również na uczucie przemęczenia, kłopoty z koncentracją, stan niepokoju, a czasami także lęki. Osoby borykające się z niedoborem kwasu foliowego są również znacznie częściej narażone na depresję, nadmierną wrażliwość oraz na kłopoty ze snem. Objawami towarzyszącymi nierzadko bywają problemy z pamięcią oraz roztargnienie, a w niektórych przypadkach dochodzi też do zaburzeń trawienia, co w rezultacie prowadzi do niedożywienia oraz do problemów związanych z wchłanianiem substancji odżywczych. Zdarza się, że niedobór kwasu foliowego objawia się biegunkami, zmniejszonym apetytem, a także obniżoną masą ciała. Niektórzy pacjenci narzekają też na stany zapalne języka oraz błony śluzowej warg. Dolegliwościom często towarzyszą bóle głowy i kołatanie serca, a w niektórych przypadkach może pojawić się przedwczesna siwizna.

 

Kwas foliowy – dawkowanie

Acidum folicum reguluje wiele procesów życiowych, dlatego każda kobieta w ciąży powinna przyjmować kwas foliowy. Lekarze twierdzą, że przyszła mama potrzebuje około 0,4 mg witaminy B9 dziennie. Można pozyskiwać ją z pozywienia, jednak ze względu na nietrwałość acidum folicum, niezbędna jest jego suplementacja. Podstawową witaminą kobiet w ciąży musi być więc kwas foliowy. Dawkowanie (http://www.swiadomemacierzynstwo.com/suplementacja) nie jest skomplikowane - wystarczy przyjmowanie dwóch porcji preparatu dostępnego w aptece bez recepty, by uzupełnić potrzeby organizmu. Warto też pamiętać, że suplementacja acidum folicum jest bezpieczna, ponieważ ze względu na nietrwałość tej substancji, przedawkowanie jest właściwie niemożliwe.

Chociaż kwas foliowy jest substancją nietrwałą, a jego przedawkowanie jest niemal niemożliwe, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem i farmaceutą przed rozpoczęciem suplementacji. Specjalista, na podstawie badań i wywiadu, stwierdzi, jaka dawka acidum folicum będzie najbardziej odpowiednia dla przyszłej mamy i jej dziecka.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.