Wiadomości z Gliwic

Zwrot podatku z zagranicy. Jak sprawdzić czy warto się o niego starać?

  • Dodano: 2022-02-11 12:30, aktualizacja: 2022-02-18 08:31

Według najnowszych badań CBOS wynika, że obecnie niemal w co dziesiątym gospodarstwie domowym w Polsce ktoś otrzymuje wynagrodzenie za pracę za granicą. Na skutek pandemii liczba osób rozważających wyjazd za granicę wzrosła w ostatnim roku aż dwukrotnie. Główną motywacją do emigracji zarobkowej jest atrakcyjniejsze wynagrodzenie oraz wzrost standardu życia. Najczęściej wybierane kraje do pracy zagranicą to Niemcy, Holandia oraz Wielka Brytania.

Z zarobków osiąganych poza granicami naszego kraju bardzo często należy się rozliczyć z zagranicznym fiskusem, dlatego w tym artykule postaramy się przybliżyć na co warto zwrócić uwagę, przygotowując się do złożenia deklaracji w zagranicznym Urzędzie Skarbowym.

Kiedy należy się rozliczyć z pracy za granicą?

Każdy kraj ma własne przepisy mówiące o tym kiedy należy się rozliczyć, jeżeli nie jesteś pewny czy powinieneś złożyć deklarację zgłoś się do specjalisty, który wytłumaczy Ci przepisy obowiązujące w danym kraju. W przypadku Holandii podatnicy zobowiązani do rozliczenia to osoby, którym przysługuje zwrot podatku dochodowego powyżej 15 euro lub dopłata w wysokości 46 euro lub więcej. Z kolei z Niemieckim Urzędem Skarbowym trzeba rozliczyć się w przypadku gdy podatnik ma przyznaną trzecią lub szóstą klasę podatkową, osiąga dochody z emerytury lub działalności gospodarczej zarejestrowanej w Niemczech.

Co ma wpływ na korzystne rozliczenie podatku?

Rozliczenie z zagranicznym Urzędem Skarbowym często jest dla podatnika korzystne, ponieważ wiąże się to z możliwością otrzymania zwrotu nadpłaconego podatku dochodowego z pracy za granicą.

Korzystny wpływ na rozliczenie ma:

  • kwota wolna od podatku - w przypadku gdy dochód nie przekroczy kwoty wolnej od podatku, podatnik może starać się o zwrot nawet całego podatku dochodowego,
  • ulgi podatkowe – przy rozliczeniu warto określić z jakich ulg może skorzystać podatnik, odpowiednie zastosowanie ich w rozliczeniu może zdecydowanie podnieść wysokość otrzymanego zwrotu,
  • dochody z innych krajów – wpływ na rozliczenie ma dochód osiągnięty we wszystkich krajach w danym roku podatkowym, na przykład jeśli podatnik pracował w danym roku podatkowym w Polsce oraz w Holandii, wysokość zwrotu może okazać się mniejsza, w skrajnych przypadkach może doprowadzić to do dopłaty względem zagranicznego Urzędu Skarbowego,
  • grupa podatkowa – w przypadku gdy podatnik zostanie przydzielony do nieodpowiedniej klasy podatkowej, może się okazać, że pracodawca odprowadzał za niego zbyt wysoki podatek dochodowy, różnicę tę można odzyskać w zwrocie,

Skontaktuj się z nami: Jeśli pracowałeś za granicą i chcesz sprawdzić czy należy Ci się zwrot nadpłaconego podatku z pracy za granicą skontaktuj się z nami i uzyskaj bezpłatną kalkulację zwrotu.

Jak rozliczyć się z podatku z zagranicy

Rozliczenie podatku z zagranicy dokonuje się poprzez złożenie deklaracji podatkowej w odpowiednim Urzędzie Skarbowym. Dane w deklaracji sporządza się na podstawie karty podatkowej otrzymanej od pracodawcy. 

Przykładowe dokumenty potrzebne do rozliczenia:

  • lohnsteuerbeschedigung-Niemcy
  • jaropgaave-Holandia
  • P60-Wielka Brytania 

W rozliczeniu określa się również wysokość odpowiednich ulg, które podatnik może uwzględnić w rozliczeniu. Czas oczekiwania na zwrot wynosi średnio od 3 do 12 miesięcy w zależności do którego kraju została przesłana deklaracja. Zwrot podatku przekazywany jest w walucie obowiązującej w danym kraju, na rachunek wskazany przez podatnika, wyjątkiem jest Wielka Brytania, które może przesłać czek.


Zwrot podatku z zagranicy a rozliczenie w Polsce. Czy trzeba złożyć deklarację PIT 36 ZG

Kiedy trzeba rozliczyć w Polsce zarobki uzyskane za granicą? 

Obowiązek rozliczenia dochodów z zagranicy powstaje w momencie gdy podatnik spełnia definicję rezydencji podatkowej w Polsce, to znaczy że posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym. W przypadku zastosowania metody proporcjonalnego odliczenia jako metody unikania podwójnego opodatkowania, do złożenia deklaracji PIT z załącznikiem ZG zobowiązani są nawet podatnicy, którzy osiągają dochody wyłącznie za granicą.

W jaki sposób złożyć deklarację PIT 36 ZG?

Podatnicy rozliczający dochody z zagranicy muszą złożyć do deklaracji PIT załącznik ZG oraz załącznik PIT O, w przypadku skorzystania z ulgi abolitacyjnej w rozliczeniu. Deklarację należy złożyć do Urzędu Skarbowego odpowiadającemu adresowi zamieszkania, w przypadku jego braku obowiązuje miejsce pobytu podatnika. 

Ulgi w deklaracji PIT 36 ZG

Osoba pracująca za granicą składając deklarację PIT 36 ZG może skorzystać z szeregu ulg przewidzianych w ustawie, takich jak pomniejszenie przychodu z zagranicy o 30% równowartości diety z tytułu podróży służbowej za każdy dzień pobytu za granicą, zryczałtowane koszty czy rozliczenie wspólne z małżonkiem.

Zasiłki zagraniczne

Prócz pomocy w odzyskaniu podatku z zagranicy firma KDF-Podatki zajmuje się również pomocą w uzyskaniu zagranicznych świadczeń rodzinnych takich jak:

  • Zasiłek rodzinny Kindergeld
  • Dodatek Zogtoeslag
  • Kindgebonden budget
  • Zasiłek wychowawczy Elterngeld
  • Zasiłek Rodzinny z Austrii – Familienbeihilfe

Zainteresowane osoby zapraszamy serdecznie do kontaktu osobistego, telefonicznego lub e-mailowego.

https://kdf-podatki.pl/oddzial/zwrot-podatku-z-zagranicy-gliwice-rozliczenie/

ul. Kozielska 246C,

44-121 Gliwice 

tel. 729 787 249

e -mail. gliwice@kdf-podatki.pl

www.kdf-podatki.pl

https://www.facebook.com/Zwrot-Podatku-z-Zagranicy-Gliwice-105931264107730

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.