Wiadomości z Gliwic

Jak dbać o rośliny mięsożerne? - kolejne ciekawostki prosto z Palmiarni

  • Dodano: 2021-05-10 07:00, aktualizacja: 2021-05-08 20:39

Tłustosze, saracenie, dzbaneczniki, muchołówki i rosiczki to rośliny mięsożerne, które mieszkają na torfowiskach i bagnach. Wiele osób próbuje hodować je w domowych warunkach.

Jak to robić, by zdrowo rosły, łapały owady i przede wszystkim cieszyły oko hodowcy?

Na te pytania w drugiej części podcastu "Palmiarnia na wynos” poświęconym roślinom owadożernym opowiada Maria Tworzydło, wieloletni pracownik Palmiarni Miejskiej w Gliwicach.

W gliwickiej Palmiarni, która znów zaprasza do odwiedzin, rośliny owadożerne zamieszkują pawilon tropików, gdzie jest wilgotno i ciepło. Wilgotność sięga tam 70-90%, a temperatura wynosi od 20 do 26 st. C. Rośliny są doświetlane specjalnymi lampami z wiązkami czerwonego i fioletowego światła, które – by rośliny mogły odpocząć – na kilka godzin dzienne pozostaje wyłączone.

Roślin owadożernych nie należy nawozić, ponieważ same pobierają minerały z owadów, które złapią. Podejmując się domowej hodowli należy pamiętać, by ich nie przelewać. Muszą mieć stale wilgotne podłoże, ale nie mogą stać w wodzie. Należy je podlewać od spodu, nie zalewając części zielonych, żeby roślina nie straciła liści lub by nie wypłukać substancji lepkich wytwarzanych przez rośliny. Najlepiej zapewnić im podłoże z kwaśnego torfu, który utrzymuje wilgoć. Rośliny owadożerne można kupić wszędzie, nawet w markecie, ponieważ jednak najczęściej są one zmęczone transportem, należy je przesadzić do doniczki z otworami, które będą drenażem do odpływu wody. Mieszankę torfu kwaśnego można przygotować samodzielnie mieszając go z gruboziarnistym piaskiem. Roślinę należy postawić w miejscu z dostępem do słońca.

– Rośliny owadożerne w domu to mniej owadów, głównie w kuchni, gdzie częstymi gośćmi są muszki owocówki. Przede wszystkim jednak pełnią one funkcję dekoracyjną, a jeśli w domu są dzieci, również edukacyjną. Dzieci uczą się kontaktu z przyrodą i opieki nad roślinami – trzeba je doglądać trzy razy dziennie i sprawdzać czy nie mają zbyt sucho i czy nie upolowały jakiegoś owada – mówi Maria Tworzydło.

Więcej rad i ciekawostek na temat roślin owadożernych znajdziecie w drugiej część podcastu poświęconego roślinom owadożernym w ramach cyklu "Palmiarnia na wynos". Podcast znajduje się na stronie internetowej www.mzuk.gliwice.pl, dostępny jest również na Spotify oraz Soundcloud. W wyszukiwarkę tych portali wystarczy wpisać "Palmiarnia na wynos".

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również