Wiadomości z Gliwic

3 sposoby sfinansowania auta do firmy - poznaj je

  • Dodano: 2020-03-30 11:30

Jeśli z jakiegoś powodu zastanawiasz się nad zakupem auta, z pewnością rozważasz także, skąd wziąć na niego środki - zakładając, że nie będziesz płacić gotówką. Najpowszechniejszymi formami sfinansowania samochodu są kredyt i leasing. Jest jeszcze jedna, mniej znana, a równie korzystna metoda pozyskania finansów na ten zakup. W poniższym artykule przybliżymy Ci trzy sposoby na zakup auta bez angażowania pełnej kwoty z własnej kieszeni.

Plusy i minusy kredytu na samochód

Kredyt wydaje się najprostszym sposobem zdobycia środków na kupno auta. Kredyty mogą być udzielane jedynie przez banki i wymaga to spełnienia kilku warunków. W całej procedurze kredytowej brana pod uwagę jest m.in. zdolność kredytowa wnioskodawcy, jego forma i okres zatrudnienia, a także historia w BIK. Kredyt na samochód możemy przeznaczyć jedynie na ten konkretny cel.

Każdy kredyt lub zakupy na raty wpływają na naszą zdolność kredytową, obniżając ją. Dlatego, jeśli spłacamy drogi telewizor na raty lub pożyczkę gotówkową, może się okazać, że nie mamy wystarczającej zdolności kredytowej na zakup wybranego auta. Jeśli jednak mamy taką możliwość, ogromnym plusem będzie to, że od samego początku będziemy właścicielami pojazdu. Może to być szczególnie istotne dla przedsiębiorców ze względu na rozliczenia podatkowe.

Król finansowania aut - leasing

Jest to zdecydowanie najpopularniejszy sposób na pozyskanie auta - do celów prywatnych lub firmowych. Charakteryzuje się procedurą prostszą od kredytu, a ponadto nie wymaga weryfikacji w BIK. Nie ma również wpływu na zdolność kredytową, co często okazuje się ogromnie ważne dla przedsiębiorców.

Leasing pozwala również na korzystniejsze rozliczenie podatkowe, ze względu na możliwość wliczenia całości raty oraz opłaty wstępnej w koszty działalności. Dotyczy to jednak wyłącznie leasingu operacyjnego, przy którym to leasingodawca pozostaje właścicielem pojazdu i dokonuje odpisów amortyzacyjnych.

To, co najlepsze z obu wariantów

Trzecią, mniej znaną możliwością są pożyczki leasingowe, które są rozwiązaniem łączącym w sobie cechy leasingu i kredytu. Mogą być udzielane przez firmy leasingowe, na procedurach uproszczonych, podobnie jak w przypadku leasingu. Środki pozyskane w ten sposób mogą być wykorzystane jedynie na zakup środków trwałych, więc nie sprawdzi się przy remoncie biura.

Korzyścią, która wynika z tej formy finansowania jest także spora oszczędność, względem tradycyjnego leasingu. Pożyczka leasingowa w Santander Consumer Multirent będzie tańsza od leasingu, ponieważ nie jest do niej doliczany podatek VAT.

To, która forma finansowania auta będzie najlepsza dla Ciebie, zależy jedynie od Twoich potrzeb i możliwości. Warto zapoznać się z dostępnymi opcjami i świadomie dokonać wyboru.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.