Wiadomości z Gliwic

5 zalet diety wegetariańskiej

  • Dodano: 2023-01-19 08:15, aktualizacja: 2023-01-19 08:16

Dieta wegetariańska jest już nie tylko modą, ale czymś znacznie więcej. Dla niektórych to styl życia. Dla innych – sposób, by utrzymać ciało i umysł w jak najlepszym zdrowiu. Dla każdego dieta wegetariańska jest czymś innym, a wszystko dzięki temu, że zalet tego stylu żywienia znaleźć można bez liku. Oto pięć z nich.

Wegetarianizm z myślą o ekologii

Niektórzy wegetarianie zaczynają swoją przygodę z tą dietą nie ze względu na smak mięsa, którego nie lubią, czy też chęć zrzucenia kilku kilogramów, ale ze względu na troskę o ekologię. Fakt, że brak mięsa w jadłospisie jest bardziej ekologiczny od nawet sporadycznego jego jedzenia, nie powinien już nikogo dziwić. Doskonale wiemy bowiem, że przemysłowa hodowla mięsa wymaga zużycia dużej ilości zasobów, co na masową skalę wiedzie do odczuwalnego obciążenia naszego środowiska. Ogromne części planety wykorzystywane są na produkcję paszy, wypasanie zwierząt i ich przetrzymywanie. Do produkcji mięsa potrzebujemy też mnóstwo wody – ten przemysł zużywa około 70% wody pitnej. Tak, rezygnując z mięsa przyczyniasz się do polepszenia stanu naszego środowiska.

Jesz etycznie

Kolejną zaletą, która dla wielu wegetarian jest bardzo istotna, z pewnością jest etyczność diety wegetariańskiej. Mówiąc wprost – nie przyczyniasz się w żaden sposób do zabijania zwierząt, w tym także tych, które nie są hodowane, by trafić na nasze talerze. O co chodzi? O przyłów, a zatem tę część połowu, która obejmuje organizmy, jakie nie były celem połowu. Czy wiesz, że podczas połowu krewetek nawet 80% zawartości sieci może okazać się przyłowem? To mnóstwo gatunków fauny i flory! Rezygnując z jedzenia mięsa, a także ryb i owoców morza, nie przyczyniasz się, a wręcz zmniejszasz zapotrzebowanie na pozyskiwanie tego rodzaju „produków”.

Wegetarianie jedzą zdrowo!

A przynajmniej wtedy, gdy postarają się o różnorodną dietę. Jeśli jednak jest ona odpowiednio zbilansowana, wegetarianie mogą cieszyć się zdrowszym sercem, mniejszym ryzykiem zachorowania na otyłość, nowotwory, nadciśnienie tętnicze czy cukrzycę. Nie ma co się nad tym rozwodzić – fakt ten potwierdza wiele badań i powtarzany również przez zachowawczą instytucję, jaką jest Światowa Organizacja Zdrowia.

Wegetarianie jedzą smacznie i różnorodnie

Jeśli się o to postarają. Tego oczywiście trzeba się nauczyć (bądź skorzystać z dobrego cateringu dietetycznego, o, na przykład takiego – https://dziewiataplaneta.pl/) jednak stanowczo warto! Dobrze zbilansowane posiłki to nie tylko mnóstwo zdrowia na talerzu, ale także smak, aromat i kolory, których często brakuje w potrawach mięsożerców. Bo przyznajmy szczerze – kotletowi i ziemniakom często towarzyszy tylko jeden, smutny dodatek warzywny. A przecież to właśnie warzywa, według Piramidy Zdrowego Żywienia i Stylu Życia, powinny stanowić podstawę naszej diety.

Jesz bezpiecznie

To również niezwykle istotne, choć często ten argument nie pojawia się w dyskusjach na temat wegetarianizmu. A przecież to właśnie mięso i ryby są najbardziej zanieczyszczonymi produktami spożywczymi. I nie chodzi tu tylko o bakterie, jak na przykład salmonella, ale również leki weterynaryjne i antybiotyki, które łatwo dostają się do naszego organizmu. O mikroplastiku już nie wspominając. Dieta roślinna jest zatem znacznie bezpieczniejsza.

A Ty, jakie znasz zalety wegetarianizmu? Czy znalazły się na tej liście, a może to zupełnie inne pozytywy wynikające z tej diety?

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.