Wiadomości z Gliwic

6 wskazówek, jak zmniejszyć koszty ogrzewania mieszkania w zimie

  • Dodano: 2020-11-16 12:45

Cenne wskazówki na temat ogrzewania i korzystania z różnych urządzeń, a także polecenia najlepszych sprzętów można znaleźć na stronie Moje wygodne wnętrze. W tym artykule przedstawiamy natomiast rady, jak zmniejszyć koszty ogrzewania i tym samym zaoszczędzić sporo pieniędzy na rachunkach.

Dostosowywanie temperatury do danego pomieszczenia

Często zapominamy o tym, jak wiele może zmienić dostosowanie temperatury grzejnika do danego pomieszczenia. W łazience temperatura powinna być wyższa niż w kuchni czy w sypialni. Zaleca się nawet, aby miejsce, w którym śpimy, było dobrze przewietrzone i chłodniejsze, wtedy będzie nam się lepiej spało. W pokojach, w których przebywamy, temperatura powinna utrzymywać się na poziomie 19-21 st. C. Seniorzy i dzieci nieco inaczej odczuwają komfort termiczny, więc mogą potrzebować temperatury wyższej o ok. 2 st. C.

Zakręcanie grzejników na czas otwierania okien

Nawet kiedy temperatura za oknem jest bardzo niska, nie można zapominać o regularnym wietrzeniu mieszkania. Nawet krótkie otwarcie okien może sprawić, że poczujemy się lepiej i zyskamy dodatkową energię. Przed otwarciem okien warto jednak zakręcić grzejniki i najlepiej zrobić to na kilka minut przed. Jeśli zimne powietrze będzie wiało na głowicę termostatyczną, grzejnik zacznie intensywniej pracować, a wytwarzane przez niego ciepło i tak ucieknie wraz z chłodnym powietrzem. Spowoduje to jedynie straty energii i wyższe rachunki za ogrzewanie, a nie przyczyni się do utrzymania odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu. Zaleca się też, aby wietrzenie nie trwało zbyt długo i nie prowadziło do znacznego wychłodzenia pomieszczenia.

Dbanie o niezasłanianie grzejników

Grzejnik jest w stanie efektywnie pracować, o ile nie jest zasłonięty. Dbajmy o to, wybierając miejsce ustawienia mebli czy kanapy. Jeśli niedaleko kaloryfera coś się znajduje, musi on efektywniej pracować, aby ogrzać pomieszczenie. Tym samym pobiera on więcej energii, a rachunki za ogrzewanie są wyższe.

Uszczelnienie okien i drzwi

Jako właściciele mieszkania powinniśmy dbać o odpowiednie uszczelnienie okien i drzwi. Po pewnym czasie nawet wysokiej jakości uszczelki mogą ulec uszkodzeniu i wymagać wymiany. Ich stan można sprawdzić m.in. przykładając dłoń do drzwi czy danego okna i sprawdzając, czy w żadnym miejscu nie odczuwa się nieprzyjemnego chłodu, a nawet delikatnego wiaterku.

Regularne odpowietrzanie grzejników

Jeśli mimo zwiększenie temperatury grzania, kaloryfery nadal pozostają chłodne, może to oznaczać, że wymagają odpowietrzenia. Tę czynność należy przeprowadzić także wtedy, kiedy ciepło w grzejnikach nie rozchodzi się równomiernie albo słychać odgłos szumienia czy bulgotania. Odpowietrzanie kaloryferów nie jest trudne i nie zajmuje dużo czasu. Zwykle na to zadanie trzeba poświęcić kilkanaście minut, choć wiele zależy od tego, jaki typ grzejników mamy w domu. Regularne odpowietrzanie jest istotne nie tylko z uwagi na wydajność, ale też sprawność systemu grzejnego.

Wybieranie cieplejszych ubrań

Prostym sposobem na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie jest po prostu ubieranie się odpowiednio do temperatury. Jeśli będziemy chodzić po mieszkaniu w krótkim rękawku i spodenkach, będzie nam chłodno, dopóki nie ustawimy grzania na jeden z najwyższych stopni. Nie będzie to potrzebne, jeśli zadbamy o ciepłe skarpetki, długie spodnie i grubszy sweter.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.