Wiadomości z Gliwic

Atrakcje w Knurowie i okolicy – sprawdź nasze propozycje!

  • Dodano: 2020-01-13 10:15

Przeglądasz oferty nowych mieszkań w Knurowie i zastanawiasz się, czy to miasto dla Ciebie? Mimo licznych zalet tej miejscowości nie masz pewności, czy można w niej ciekawie i aktywnie spędzać czas – bez konieczności dalekiej wyprawy? Sprawdź, jakie atrakcje czekają na Ciebie w Knurowie i jego najbliższej okolicy!

Knurów – aktywny wypoczynek zimą i latem

Lubisz aktywny wypoczynek? Mieszkając w Knurowie, możesz skorzystać z szeregu obiektów knurowskiego MOSiRu – zarówno sezonowych, jak i całorocznych. Na terenie miasta znajdują dwie kryte pływalnie oraz dwie hale sportowe – w centrum Knurowa i w dzielnicy Szczygłowice. W szczygłowickiej hali przy ul. Górniczej 2 działa również siłownia, sala fitness i sauna. Sezonowo, mieszkańcy Knurowa mogą korzystać również z siłowni plenerowych, kortu tenisowego oraz lodowiska.

Ważnym punktem na mapie Knurowa jest czynne w sezonie letnim kąpielisko „Leśne Zacisze” przy ul. Niepodległości 109. To rozległy kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy, na terenie którego znajdziesz brodzik dla małych dzieci, dwa baseny, boiska do siatkówki plażowej oraz place zabaw. To idealne miejsce na letni, weekendowy wypad z rodziną!

Kultura i zabytki w Knurowie

W Knurowie rozrywkę kulturalną zapewnia m.in. kino studyjne Scena Kultury przy ul. Niepodległości 26 oraz MDK w Knurowie-Szczygłowicach, przy ul. Górniczej 1. Oba te obiekty wyróżniają się przede wszystkim rozbudowaną ofertą atrakcji dla najmłodszych.

Co jeszcze warto zobaczyć w Knurowie? Jednym z ciekawszych miejsc jest III Kolonia Robotnicza przy ul. Dworcowej, zbudowana w latach 1903-1921 z myślą o pracownikach okolicznej kopalni. W jej skład wchodzi 90 domów robotniczych, 5 domów urzędniczych oraz obiekty towarzyszące. Budynki stylistycznie nawiązują do tradycyjnej architektury śląskiej i wzorów angielskich.

Wyjątkowe atrakcje blisko Knurowa

Mieszkając w Knurowie nie musisz ograniczać się tylko do rozrywek i atrakcji turystycznych w tym mieście – jego dogodne położenie sprawia, że cały Śląsk stoi przed Tobą otworem! Z Knurowa do Gliwic dotrzesz w niecałe 15 minut, do Rybnika – w około 20, a do Katowic w niecałe 25 minut.

Najsłynniejsze atrakcje regionu, takie jak kopalnia Guido, Muzeum Śląskie czy Radiostacja w Gliwicach masz już odhaczone i szukasz czegoś niebanalnego, a przy tym blisko Knurowa? Sprawdź nasze propozycje atrakcji położonych do 10 km od Knurowa!

Zamek w Chudowie – 8 km od Knurowa

Ruiny renesansowego zamku z lat 30. XVI wieku, zrekonstruowane przez powołaną w 1995 roku fundację „Zamek Chudów”. Zamek zlokalizowany przy ul. Podzamcze 6 otwarty jest dla zwiedzających w okresie od kwietnia do września. Ponadto, na jego terenie organizowane są liczne imprezy, takie jak Jarmark Średniowieczny, inscenizacje historyczne, zloty, koncerty, pokazy filmowe czy coroczny Festiwal Błota.

Zabytkowy park krajobrazowy i pałac Hegenscheidtów w Ornontowicach – 10 km od Knurowa

Idealnym miejscem na rodzinną, weekendową wycieczkę są Ornontowice. Ta niewielka wieś położona między Knurowem a Mikołowem kryje w sobie zabytki, których nie powstydziłyby się większe miejscowości! Godną polecenia atrakcją jest zabytkowy park krajobrazowy przy ul. Zwycięstwa 2. Zrewitalizowany, utrzymany w doskonałym stanie park to idealne miejsce na wypad dla rodzin z małymi dziećmi.

W pobliżu parku, przy ul. Zamkowej 3, zlokalizowany jest XIX-wieczny pałac Hegenscheidtów. Niestety, pałac w Ornontowicach nie jest udostępniony dla zwiedzających – warto jednak przyjrzeć się z zewnątrz jego neorenesansowej, eklektycznej architekturze.

Będąc w Ornontowicach spróbuj również najsłynniejszy deser śląski – kopę ornontowicką, wpisaną na listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Szlak architektury drewnianej – zabytki do 10 km od Knurowa

Szlak Architektury Drewnianej województwa śląskiego to 93, zabytkowe obiekty oraz zespoły architektury drewnianej. W jego skład wchodzą m.in. kościoły, kaplice, dzwonnice, leśniczówki, skanseny i obiekty gospodarcze.
Położenie Knurowa umożliwia szybki i wygodny dojazd zarówno do zabytków zaliczanych do tzw. pętli gliwickiej, jak i pętli rybnickiej szlaku.

W odległości do 10 km od Knurowa znajdują się:

  • kościół św. Mikołaja w Wilczej z XVIII w.
  • XVII-wieczny kościół św. Michała Archanioła w Żernicy

Ponadto, w odległości ok. 13 km od Knurowa znajdują się dwa, mikołowskie zabytki szlaku architektury drewnianej – XVII-wieczny kościół św. Mikołaja w Borowej Wsi i kościół św. Apostołów Piotra i Pawła z XVIII w., zlokalizowany w Paniowach.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.