Wiadomości z Gliwic

Ceownik aluminiowy – właściwości i zastosowanie

  • Dodano: 2019-05-20 11:15

Ceowniki i pozostałe rodzaje kształtowników aluminiowych m.in. teowniki, zetowniki, czy kątowniki dzięki swoim właściwościom oraz szerokiemu zastosowaniu cieszą się popularnością w wielu branżach. Chcesz wiedzieć jakich i dlaczego? Przekonaj się!

Ceownik aluminiowy – definicja

Kształtownik to element konstrukcyjny o dużej długości i stałym przekroju poprzecznym. Ceownik to kształtownik o przekroju poprzecznym (profilu) przypominającym literę „C” lub „U”. Najczęściej ceowniki wykonane są ze stali walcowanej lub aluminium. W zależności od wykorzystanego materiału, zastosowanie ceowników będzie różne, co bezpośrednio wiąże się z właściwościami danego surowca.

Właściwości aluminium

Aluminium to glin o czystości technicznej. Właściwości czystego aluminium powodują, iż większość kształtowników wykonywanych jest z jego stopów. Stop aluminium uzyskuje się poprzez stopienie glinu z jednym lub większą liczbą metali lub niemetali. Tak powstałe tworzywo metaliczne posiada szereg właściwości m.in.:

  • plastyczność, dzięki której można je w jakikolwiek sposób modelować, uzyskując oczekiwane kształty
  • odporność na     korozję, utlenianie oraz wpływ kwasów i związków azotowych, dzięki czemu można je wykorzystywać na zewnątrz
  • lekkość spowodowana małą gęstością, dzięki czemu można je wykorzystać do trwałych i lekkich konstrukcji
  • przewodnictwo cieplne i elektryczne, dzięki któremu można je wykorzystać do wytworzenia przewodów elektrycznych

Dodatkowo elementy wykonane z aluminium, w tym również ceowniki aluminiowe są tanie i łatwe w recyklingu.

Zastosowanie ceowników aluminiowych

Ceownik aluminiowy to jeden z najbardziej uniwersalnych kształtów profili aluminiowych. Ta cecha sprawia, że kształtownik ten z powodzeniem wykorzystywany jest nie tylko w przemyśle, ale także w codziennym użytku. Ceowniki aluminiowe mogą być stosowane w budownictwie (do budowy bram, ogrodzeń, rusztowań oraz lekkich konstrukcji halowych), w przemyśle samochodowym, telekomunikacyjnym, kolejowym oraz branży reklamowej. W codziennym życiu świetnie sprawdzą się podczas tworzenia ram, regałów, czy przegród. Podczas zakupu ceowników warto skontaktować się z obsługą specjalistycznego sklepu hutniczego, która nie tylko pomoże i rozwieje ewentualne wątpliwości związane z planowaną konstrukcją, ale także zajmie się ewentualnym przycięciem ceownika aluminiowego do odpowiednich rozmiarów. Wykonanie tej czynności bez użycia odpowiednich instrumentów może zakończyć się osłabieniem całego elementu konstrukcyjnego – w tym przypadku ceownika aluminiowego.


Źródło: Artykuł sponsorowany.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.